Audi Q4 Sportback e-tron vs BYD Atto 3
Audi Q4 Sportback e-tron fører 4 til 3
Største forskelle: DC-opladning — Audi Q4 Sportback e-tron 165 kW, BYD Atto 3 220 kW · Forbrug — Audi Q4 Sportback e-tron 13,4 kWh/100 km, BYD Atto 3 16,4 kWh/100 km · 0–100 km/t — Audi Q4 Sportback e-tron 6,6 s, BYD Atto 3 5,5 s.
Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron er en SUV-coupé i C-segmentet, i årgang 2027 i fire varianter: WLTP-rækkevidde fra 451 til 576 km, effekt fra 204 til 340 hk.
BYD Atto 3
BYD Atto 3 er en SUV i segment C, der tilbyder tre forskellige konfigurationer med hensyn til drivlinje, effekt og rækkevidde (WLTP).
Profil mod markedet: Audi Q4 Sportback e-tron vs BYD Atto 3
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance
BYD Atto 3Design
Audi Q4 Sportback e-tron eller BYD Atto 3 — hvem vinder hvor
Audi Q4 Sportback e-tron fører 4 til 3
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmAudi Q4 Sportback e-tron +66 km
- Batteri kWhAudi Q4 Sportback e-tron +2,2 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −3 kWh/100 km
- Effekt hkBYD Atto 3 +27 hk
- 0–100 km/t ↓ sBYD Atto 3 −1,1 s
- Topfart km/hIngen forskel
- DC-opladning kWBYD Atto 3 +55 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minMangler data
- Vægt ↓ kgMangler data
- Bagagerum lAudi Q4 Sportback e-tron +37 l
Tekniske data: Audi Q4 Sportback e-tron vs BYD Atto 3
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | BYD Atto 3Design | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 576 km | 510 km | Audi +66 km |
| Batteri | 77 kWh | 74,8 kWh | Audi +2,2 kWh |
| Forbrug ↓ | 13,4 kWh/100 km | 16,4 kWh/100 km | Audi −3 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 165 kW | 220 kW | BYD +55 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 10–80% ↓ | — | 25 min | — |
| Rækkevidde pr. minut opladning | — | 14,3 km/min | — |
| Spænding | — | 800 V | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 286 hk | 313 hk | BYD +27 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 6,6 s | 5,5 s | BYD −1,1 s |
| Topfart | 180 km/h | 180 km/h | Ingen forskel |
| Træk | RWD | RWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | — | 1880 kg | — |
| Bagagerum | 527 l | 490 l | Audi +37 l |
| V2L (ekstern strøm) | Nej | Ja | kun BYD |
| Længde | — | 4455 mm | — |
| Bredde | — | 1875 mm | — |
| Højde | — | 1615 mm | — |
| Akseafstand | — | 2720 mm | — |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Audi Q4 Sportback e-tron
BYD Atto 3
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Audi Q4 Sportback e-tron
BYD Atto 3
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment C
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Audi Q4 Sportback e-tron eller BYD Atto 3?
Audi Q4 Sportback e-tron kører længere: 576 km WLTP mod 510 km for BYD Atto 3. Det er en forskel på 66 km.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun BYD Atto 3 — dens batteri på 74,8 kWh fungerer som strømkilde. Audi Q4 Sportback e-tron med 77 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken lader hurtigst?
Audi Q4 Sportback e-tron accepterer op til 165 kW DC, BYD Atto 3 op til 220 kW.
Hvilken er billigst at køre?
Audi Q4 Sportback e-tron bruger mindre strøm: 13,4 kWh/100 km mod 16,4 kWh/100 km i BYD Atto 3. Over 15000 km om året er det en forskel på 450 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.




