BYD Atto 3 vs Leapmotor B10

BYD Atto 3 fører 8 til 1

Største forskelle: 0–100 km/t — BYD Atto 3 5,5 s, Leapmotor B10 8 s · Effekt — BYD Atto 3 313 hk, Leapmotor B10 218 hk · DC-opladning — BYD Atto 3 220 kW, Leapmotor B10 168 kW.

BYD Atto 3

BYD Atto 3 er en SUV i segment C, der tilbyder tre forskellige konfigurationer med hensyn til drivlinje, effekt og rækkevidde (WLTP).

Leapmotor B10

Leapmotor B10 er en elektrisk SUV i C-segmentet med baghjulstræk (RWD): 218 hestekræfter, op til 434 km rækkevidde (WLTP) og hurtigladning (DC) op til 168 kW.

Profil mod markedet: BYD Atto 3 vs Leapmotor B10

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

BYD Atto 3 eller Leapmotor B10 — hvem vinder hvor

BYD Atto 3 fører 8 til 1

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmBYD Atto 3 +76 km
    BYD Atto 3
    510
    Leapmotor B10
    434
  • Batteri kWhBYD Atto 3 +7,7 kWh
    BYD Atto 3
    74,8
    Leapmotor B10
    67,1
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmBYD Atto 3 −0,9 kWh/100 km
    BYD Atto 3
    16,4
    Leapmotor B10
    17,3
  • Effekt hkBYD Atto 3 +95 hk
    BYD Atto 3
    313
    Leapmotor B10
    218
  • 0–100 km/t ↓ sBYD Atto 3 −2,5 s
    BYD Atto 3
    5,5
    Leapmotor B10
    8
  • Topfart km/hBYD Atto 3 +10 km/h
    BYD Atto 3
    180
    Leapmotor B10
    170
  • DC-opladning kWBYD Atto 3 +52 kW
    BYD Atto 3
    220
    Leapmotor B10
    168
  • AC-opladning kWIngen forskel
    BYD Atto 3
    11
    Leapmotor B10
    11
  • Vægt ↓ kgLeapmotor B10 −35 kg
    BYD Atto 3
    1880
    Leapmotor B10
    1845
  • Bagagerum lBYD Atto 3 +60 l
    BYD Atto 3
    490
    Leapmotor B10
    430

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: BYD Atto 3 vs Leapmotor B10

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: BYD Atto 3 vs Leapmotor B10
Nøgleværdier BYD Atto 3
Design
Leapmotor B10
Long Range
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde510 km434 kmBYD +76 km
Batteri74,8 kWh67,1 kWhBYD +7,7 kWh
Forbrug ↓16,4 kWh/100 km17,3 kWh/100 kmBYD −0,9 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning220 kW168 kWBYD +52 kW
AC-opladning11 kW11 kWIngen forskel
Opladning ⚠25 min 10–80%18 min 30–80%7 min
Rækkevidde pr. minut opladning14,3 km/min12,1 km/minBYD +2,2 km/min
Spænding800 V400 VBYD +400 V
Ydelse og drivlinje
Effekt313 hk218 hkBYD +95 hk
0–100 km/t ↓5,5 s8 sBYD −2,5 s
Topfart180 km/h170 km/hBYD +10 km/h
TrækRWDRWD—
Praktiske egenskaber
Vægt ↓1880 kg1845 kgLeapmotor −35 kg
Bagagerum490 l430 lBYD +60 l
V2L (ekstern strøm)JaJa—
Længde4455 mm4515 mmLeapmotor +60 mm
Bredde1875 mm1885 mmLeapmotor +10 mm
Højde1615 mm1655 mmLeapmotor +40 mm
Akseafstand2720 mm2735 mmLeapmotor +15 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

BYD Atto 3

Omkostning pr. 100 km4,92
Pr. måned61
Pr. år738

Leapmotor B10

Omkostning pr. 100 km5,19
Pr. måned65
Pr. år779

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

BYD Atto 3

Leapmotor B10

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment C

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — BYD Atto 3 eller Leapmotor B10?

BYD Atto 3 kører længere: 510 km WLTP mod 434 km for Leapmotor B10. Det er en forskel på 76 km.

Hvilken er mest kraftfuld — BYD Atto 3 eller Leapmotor B10?

BYD Atto 3 er stærkere: 313 hk mod 218 hk for Leapmotor B10. Forskellen er 95 hk.

Hvilken har det største bagagerum?

BYD Atto 3 rummer mere: 490 l mod 430 l i Leapmotor B10. Forskellen er 60 l.

Hvilken lader hurtigst?

BYD Atto 3 accepterer op til 220 kW DC, Leapmotor B10 op til 168 kW.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.