Alpine A290 vs Peugeot e-208
Alpine A290 fører 5 til 3
Største forskelle: Effekt — Alpine A290 180 hk, Peugeot e-208 156 hk · WLTP-rækkevidde — Alpine A290 380 km, Peugeot e-208 433 km · 0–100 km/t — Alpine A290 7,4 s, Peugeot e-208 8,2 s.
Alpine A290
Alpine A290 er en elektrisk hatchback i B-segmentet med to drivlinjevarianter med en effekt fra 180 hk til 220 hk.
Peugeot e-208
Peugeot e-208 er en hatchback i B-segmentet i tre varianter: WLTP-rækkevidde fra 361 til 433 km, effekt fra 136 til 281 hk.
Profil mod markedet: Alpine A290 vs Peugeot e-208
Alpine A290GT
Peugeot e-208GT 156
Alpine A290 eller Peugeot e-208 — hvem vinder hvor
Alpine A290 fører 5 til 3
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmPeugeot e-208 +53 km
- Batteri kWhAlpine A290 +1 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmPeugeot e-208 −0,9 kWh/100 km
- Effekt hkAlpine A290 +24 hk
- 0–100 km/t ↓ sAlpine A290 −0,8 s
- Topfart km/hAlpine A290 +10 km/h
- DC-opladning kWIngen forskel
- AC-opladning kWIngen forskel
- Vægt ↓ kgPeugeot e-208 −28 kg
- Bagagerum lAlpine A290 +17 l
Tekniske data: Alpine A290 vs Peugeot e-208
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Alpine A290GT | GT 156 | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 380 km | 433 km | Peugeot +53 km |
| Batteri | 52 kWh | 51 kWh | Alpine +1 kWh |
| Forbrug ↓ | 15,8 kWh/100 km | 14,9 kWh/100 km | Peugeot −0,9 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 100 kW | 100 kW | Ingen forskel |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning ⚠ | 30 min 15–80% | 35 min 0–80% | 5 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 8,2 km/min | 9,9 km/min | Peugeot +1,7 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 180 hk | 156 hk | Alpine +24 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 7,4 s | 8,2 s | Alpine −0,8 s |
| Topfart | 160 km/h | 150 km/h | Alpine +10 km/h |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1483 kg | 1455 kg | Peugeot −28 kg |
| Bagagerum | 326 l | 309 l | Alpine +17 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 3997 mm | 4055 mm | Peugeot +58 mm |
| Bredde | 1823 mm | 1745 mm | Alpine +78 mm |
| Højde | 1512 mm | 1430 mm | Alpine +82 mm |
| Akseafstand | 2534 mm | 2540 mm | Peugeot +6 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Alpine A290
Peugeot e-208
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Alpine A290
Peugeot e-208
Andre sammenligninger i denne klasse: Hatchback, segment B
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Alpine A290 eller Peugeot e-208?
Peugeot e-208 kører længere: 433 km WLTP mod 380 km for Alpine A290. Det er en forskel på 53 km.
Hvorfor har Alpine A290 et større batteri, men kortere rækkevidde end Peugeot e-208?
Alpine A290 har 52 kWh og kører 380 km, mens Peugeot e-208 med sit batteri på 51 kWh kører 433 km. Energiforbruget afgør det: 15,8 mod 14,9 kWh/100 km.
Hvilken lader hurtigst?
Alpine A290 accepterer op til 100 kW DC, Peugeot e-208 op til 100 kW.
Hvilken er billigst at køre?
Peugeot e-208 bruger mindre strøm: 14,9 kWh/100 km mod 15,8 kWh/100 km i Alpine A290. Over 15000 km om året er det en forskel på 135 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.





