Alpine A290 vs Nissan Micra
Uafgjort: 3 til 3
Største forskelle: Effekt — Alpine A290 180 hk, Nissan Micra 150 hk · WLTP-rækkevidde — Alpine A290 380 km, Nissan Micra 416 km · 0–100 km/t — Alpine A290 7,4 s, Nissan Micra 8 s.
Alpine A290
Alpine A290 er en elektrisk hatchback i B-segmentet med to drivlinjevarianter med en effekt fra 180 hk til 220 hk.
Nissan Micra
Nissan Micra (modelår 2026) er en kompakt hatchback i segment B, der fås med to forskellige batterivarianter og ydelser, og som har forhjulstræk.
Profil mod markedet: Alpine A290 vs Nissan Micra
Alpine A290GT
Nissan Micra52 kWh
Alpine A290 eller Nissan Micra — hvem vinder hvor
Uafgjort: 3 til 3
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmNissan Micra +36 km
- Batteri kWhIngen forskel
- Forbrug ↓ kWh/100 kmNissan Micra −1,1 kWh/100 km
- Effekt hkAlpine A290 +30 hk
- 0–100 km/t ↓ sAlpine A290 −0,6 s
- Topfart km/hAlpine A290 +10 km/h
- DC-opladning kWIngen forskel
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minIngen forskel
- Vægt ↓ kgNissan Micra −31 kg
- Bagagerum lIngen forskel
Tekniske data: Alpine A290 vs Nissan Micra
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Alpine A290GT | Nissan Micra52 kWh | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 380 km | 416 km | Nissan +36 km |
| Batteri | 52 kWh | 52 kWh | Ingen forskel |
| Forbrug ↓ | 15,8 kWh/100 km | 14,7 kWh/100 km | Nissan −1,1 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 100 kW | 100 kW | Ingen forskel |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 15–80% ↓ | 30 min | 30 min | Ingen forskel |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 8,2 km/min | 9 km/min | Nissan +0,8 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 180 hk | 150 hk | Alpine +30 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 7,4 s | 8 s | Alpine −0,6 s |
| Topfart | 160 km/h | 150 km/h | Alpine +10 km/h |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1483 kg | 1452 kg | Nissan −31 kg |
| Bagagerum | 326 l | 326 l | Ingen forskel |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 3997 mm | 3974 mm | Alpine +23 mm |
| Bredde | 1823 mm | 1774 mm | Alpine +49 mm |
| Højde | 1512 mm | 1499 mm | Alpine +13 mm |
| Akseafstand | 2534 mm | 2541 mm | Nissan +7 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Alpine A290
Nissan Micra
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Alpine A290
Nissan Micra
Andre sammenligninger i denne klasse: Hatchback, segment B
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Alpine A290 eller Nissan Micra?
Nissan Micra kører længere: 416 km WLTP mod 380 km for Alpine A290. Det er en forskel på 36 km.
Hvilken lader hurtigst?
Alpine A290 accepterer op til 100 kW DC, Nissan Micra op til 100 kW. Opladning fra 15 til 80% tager henholdsvis 30 og 30 min.
Hvilken er billigst at køre?
Nissan Micra bruger mindre strøm: 14,7 kWh/100 km mod 15,8 kWh/100 km i Alpine A290. Over 15000 km om året er det en forskel på 165 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.



