Peugeot e-208 vs Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech fører 5 til 2
Største forskelle: Bagagerum — Peugeot e-208 309 l, Renault 5 E-Tech 326 l · Forbrug — Peugeot e-208 14,9 kWh/100 km, Renault 5 E-Tech 14,2 kWh/100 km · Effekt — Peugeot e-208 156 hk, Renault 5 E-Tech 150 hk.
Peugeot e-208
Peugeot e-208 er en hatchback i B-segmentet i tre varianter: WLTP-rækkevidde fra 361 til 433 km, effekt fra 136 til 281 hk.
Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech er en elektrisk hatchback i segment B med forhjulstræk (FWD): 95–150 hestekræfter, op til 430 km rækkevidde (WLTP) og DC-hurtigopladning op til 100 kW.
Profil mod markedet: Peugeot e-208 vs Renault 5 E-Tech
Peugeot e-208GT 156
Renault 5 E-TechComfort Range 150
Peugeot e-208 eller Renault 5 E-Tech — hvem vinder hvor
Renault 5 E-Tech fører 5 til 2
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmPeugeot e-208 +3 km
- Batteri kWhRenault 5 E-Tech +1 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmRenault 5 E-Tech −0,7 kWh/100 km
- Effekt hkPeugeot e-208 +6 hk
- 0–100 km/t ↓ sRenault 5 E-Tech −0,3 s
- Topfart km/hIngen forskel
- DC-opladning kWIngen forskel
- AC-opladning kWIngen forskel
- Vægt ↓ kgRenault 5 E-Tech −6 kg
- Bagagerum lRenault 5 E-Tech +17 l
Tekniske data: Peugeot e-208 vs Renault 5 E-Tech
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | GT 156 | Renault 5 E-TechComfort Range 150 | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 433 km | 430 km | Peugeot +3 km |
| Batteri | 51 kWh | 52 kWh | Renault +1 kWh |
| Forbrug ↓ | 14,9 kWh/100 km | 14,2 kWh/100 km | Renault −0,7 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 100 kW | 100 kW | Ingen forskel |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning ⚠ | 35 min 0–80% | 30 min 15–80% | 5 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 9,9 km/min | 9,3 km/min | Peugeot +0,6 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 156 hk | 150 hk | Peugeot +6 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 8,2 s | 7,9 s | Renault −0,3 s |
| Topfart | 150 km/h | 150 km/h | Ingen forskel |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1455 kg | 1449 kg | Renault −6 kg |
| Bagagerum | 309 l | 326 l | Renault +17 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 4055 mm | 3922 mm | Peugeot +133 mm |
| Bredde | 1745 mm | 1774 mm | Renault +29 mm |
| Højde | 1430 mm | 1498 mm | Renault +68 mm |
| Akseafstand | 2540 mm | 2540 mm | Ingen forskel |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Peugeot e-208
Renault 5 E-Tech
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Peugeot e-208
Renault 5 E-Tech
Andre sammenligninger i denne klasse: Hatchback, segment B
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvorfor har Renault 5 E-Tech et større batteri, men kortere rækkevidde end Peugeot e-208?
Renault 5 E-Tech har 52 kWh og kører 430 km, mens Peugeot e-208 med sit batteri på 51 kWh kører 433 km. Energiforbruget afgør det: 14,2 mod 14,9 kWh/100 km.
Hvilken lader hurtigst?
Peugeot e-208 accepterer op til 100 kW DC, Renault 5 E-Tech op til 100 kW.
Hvilken er billigst at køre?
Renault 5 E-Tech bruger mindre strøm: 14,2 kWh/100 km mod 14,9 kWh/100 km i Peugeot e-208. Over 15000 km om året er det en forskel på 105 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.


