Porsche Cayenne Electric vs Xpeng G9L
Porsche Cayenne Electric leder 7–3
Största skillnaderna: 0–100 km/h — Porsche Cayenne Electric 3,8 s, Xpeng G9L 7 s · Effekt — Porsche Cayenne Electric 544 hk, Xpeng G9L 367 hk · DC-laddning — Porsche Cayenne Electric 400 kW, Xpeng G9L 540 kW.
Porsche Cayenne Electric
Porsche Cayenne Electric är en eldriven SUV i segmentet E, som erbjuder tre olika motoralternativ med en effekt från 408 hästkrafter till 857 hästkrafter.
Xpeng G9L
Xpeng G9L är en SUV med sju sittplatser i E-segmentet: batteri på 110 kWh, WLTP-räckvidd på upp till 591 km och DC-laddning med 540 kW.
Profil mot marknaden: Porsche Cayenne Electric vs Xpeng G9L
- Porsche Cayenne ElectricS Electric
Xpeng G9LRWD Long Range
Porsche Cayenne Electric eller Xpeng G9L — vem vinner var
Porsche Cayenne Electric leder 7–3
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmPorsche Cayenne Electric +62 km
- Batteri kWhPorsche Cayenne Electric +3 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmPorsche Cayenne Electric −1,6 kWh/100 km
- Effekt hkPorsche Cayenne Electric +177 hk
- 0–100 km/h ↓ sPorsche Cayenne Electric −3,2 s
- Toppfart km/hPorsche Cayenne Electric +50 km/h
- DC-laddning kWXpeng G9L +140 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minXpeng G9L −4 min
- Vikt ↓ kgPorsche Cayenne Electric −145 kg
- Bagageutrymme lXpeng G9L +154 l
Tekniska data: Porsche Cayenne Electric vs Xpeng G9L
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Porsche Cayenne Electric S Electric | Xpeng G9LRWD Long Range | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 653 km | 591 km | Porsche +62 km |
| Batteri | 113 kWh | 110 kWh | Porsche +3 kWh |
| Förbrukning ↓ | 19,5 kWh/100 km | 21,1 kWh/100 km | Porsche −1,6 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 400 kW | 540 kW | Xpeng +140 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 10–80% ↓ | 16 min | 12 min | Xpeng −4 min |
| Räckvidd per laddminut | 28,6 km/min | 34,5 km/min | Xpeng +5,9 km/min |
| Spänning | 800 V | 800 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 544 hk | 367 hk | Porsche +177 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 3,8 s | 7 s | Porsche −3,2 s |
| Toppfart | 250 km/h | 200 km/h | Porsche +50 km/h |
| Drivning | AWD | RWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2555 kg | 2700 kg | Porsche −145 kg |
| Bagageutrymme | 781 l | 935 l | Xpeng +154 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Nej | Ja | bara Xpeng |
| Längd | 4991 mm | 5120 mm | Xpeng +129 mm |
| Bredd | 1980 mm | 1999 mm | Xpeng +19 mm |
| Höjd | 1674 mm | 1788 mm | Xpeng +114 mm |
| Hjulbas | 3023 mm | 3100 mm | Xpeng +77 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Porsche Cayenne Electric
Xpeng G9L
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Porsche Cayenne Electric
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment E
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Porsche Cayenne Electric eller Xpeng G9L?
Porsche Cayenne Electric går längre: 653 km WLTP mot 591 km för Xpeng G9L. Det är en skillnad på 62 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på Porsche Cayenne Electric och Xpeng G9L?
Porsche Cayenne Electric har AWD och 544 hk. Xpeng G9L har RWD och 367 hk.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Xpeng G9L — dess 110 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Porsche Cayenne Electric, med 113 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken är kraftfullare — Porsche Cayenne Electric eller Xpeng G9L?
Porsche Cayenne Electric är starkare: 544 hk mot 367 hk för Xpeng G9L. Skillnaden är 177 hk.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.




