Nissan Leaf vs Toyota C-HR+

Nissan Leaf leder 4–3

Största skillnaderna: Bagageutrymme — Nissan Leaf 437 l, Toyota C-HR+ 416 l · Batteri — Nissan Leaf 75 kWh, Toyota C-HR+ 72 kWh · Effekt — Nissan Leaf 217 hk, Toyota C-HR+ 224 hk.

Nissan Leaf

Nissan Leaf i tredje generationen är en crossover i C-segmentet, i årsmodell 2026 i två varianter: WLTP-räckvidd från 451 till 622 km.

Toyota C-HR+

Toyota C-HR+ är en crossover i C-segmentet i tre varianter: WLTP-räckvidd från 458 till 606 km, effekt från 167 till 343 hk.

Profil mot marknaden: Nissan Leaf vs Toyota C-HR+

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Nissan Leaf eller Toyota C-HR+ — vem vinner var

Nissan Leaf leder 4–3

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmNissan Leaf +16 km
    Nissan Leaf
    622
    Toyota C-HR+
    606
  • Batteri kWhNissan Leaf +3 kWh
    Nissan Leaf
    75
    Toyota C-HR+
    72
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmToyota C-HR+ −0,4 kWh/100 km
    Nissan Leaf
    13,8
    Toyota C-HR+
    13,4
  • Effekt hkToyota C-HR+ +7 hk
    Nissan Leaf
    217
    Toyota C-HR+
    224
  • 0–100 km/h ↓ sToyota C-HR+ −0,2 s
    Nissan Leaf
    7,6
    Toyota C-HR+
    7,4
  • Toppfart km/hIngen skillnad
    Nissan Leaf
    160
    Toyota C-HR+
    160
  • DC-laddning kWIngen skillnad
    Nissan Leaf
    150
    Toyota C-HR+
    150
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    Nissan Leaf
    11
    Toyota C-HR+
    11
  • Vikt ↓ kgNissan Leaf −7 kg
    Nissan Leaf
    1883
    Toyota C-HR+
    1890
  • Bagageutrymme lNissan Leaf +21 l
    Nissan Leaf
    437
    Toyota C-HR+
    416

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Nissan Leaf vs Toyota C-HR+

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Nissan Leaf vs Toyota C-HR+
Nyckelparametrar Nissan Leaf
75 kWh
Toyota C-HR+
77 kWh
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd622 km606 kmNissan +16 km
Batteri75 kWh72 kWhNissan +3 kWh
Förbrukning ↓13,8 kWh/100 km13,4 kWh/100 kmToyota −0,4 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning150 kW150 kWIngen skillnad
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning ⚠30 min 20–80%28 min 10–80%2 min
Räckvidd per laddminut12,4 km/min15,2 km/minToyota +2,8 km/min
Spänning400 V400 VIngen skillnad
Prestanda och drivlina
Effekt217 hk224 hkToyota +7 hk
0–100 km/h ↓7,6 s7,4 sToyota −0,2 s
Toppfart160 km/h160 km/hIngen skillnad
DrivningFWDFWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓1883 kg1890 kgNissan −7 kg
Bagageutrymme437 l416 lNissan +21 l
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd4350 mm4520 mmToyota +170 mm
Bredd1810 mm1870 mmToyota +60 mm
Höjd1550 mm1595 mmToyota +45 mm
Hjulbas2690 mm2750 mmToyota +60 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Nissan Leaf

Kostnad per 100 km4,14
Per månad52
Per år621

Toyota C-HR+

Kostnad per 100 km4,02
Per månad50
Per år603

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Nissan Leaf

Toyota C-HR+

Andra jämförelser i denna klass: Crossover, segment C

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Nissan Leaf eller Toyota C-HR+?

Nissan Leaf går längre: 622 km WLTP mot 606 km för Toyota C-HR+. Det är en skillnad på 16 km.

Vilken laddar snabbast?

Nissan Leaf accepterar upp till 150 kW DC, Toyota C-HR+ upp till 150 kW.

Vilken är billigast att köra?

Toyota C-HR+ förbrukar mindre el: 13,4 kWh/100 km mot 13,8 kWh/100 km i Nissan Leaf. Över 15000 km per år är det en skillnad på 60 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.