Kia Niro EV vs Nissan Leaf

Nissan Leaf leder 6–3

Största skillnaderna: DC-laddning — Kia Niro EV 80 kW, Nissan Leaf 150 kW · WLTP-räckvidd — Kia Niro EV 460 km, Nissan Leaf 622 km · Förbrukning — Kia Niro EV 16,2 kWh/100 km, Nissan Leaf 13,8 kWh/100 km.

Kia Niro EV

Kia Niro EV är en eldriven crossover i segment C, som har framhjulsdrift och en räckvidd på upp till 460 kilometer enligt WLTP-standarden.

Nissan Leaf

Nissan Leaf i tredje generationen är en crossover i C-segmentet, i årsmodell 2026 i två varianter: WLTP-räckvidd från 451 till 622 km.

Profil mot marknaden: Kia Niro EV vs Nissan Leaf

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Kia Niro EV eller Nissan Leaf — vem vinner var

Nissan Leaf leder 6–3

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmNissan Leaf +162 km
    Kia Niro EV
    460
    Nissan Leaf
    622
  • Batteri kWhNissan Leaf +10,2 kWh
    Kia Niro EV
    64,8
    Nissan Leaf
    75
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmNissan Leaf −2,4 kWh/100 km
    Kia Niro EV
    16,2
    Nissan Leaf
    13,8
  • Effekt hkNissan Leaf +13 hk
    Kia Niro EV
    204
    Nissan Leaf
    217
  • 0–100 km/h ↓ sNissan Leaf −0,2 s
    Kia Niro EV
    7,8
    Nissan Leaf
    7,6
  • Toppfart km/hKia Niro EV +7 km/h
    Kia Niro EV
    167
    Nissan Leaf
    160
  • DC-laddning kWNissan Leaf +70 kW
    Kia Niro EV
    80
    Nissan Leaf
    150
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    Kia Niro EV
    11
    Nissan Leaf
    11
  • Vikt ↓ kgKia Niro EV −273 kg
    Kia Niro EV
    1610
    Nissan Leaf
    1883
  • Bagageutrymme lKia Niro EV +38 l
    Kia Niro EV
    475
    Nissan Leaf
    437

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Kia Niro EV vs Nissan Leaf

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Kia Niro EV vs Nissan Leaf
Nyckelparametrar Kia Niro EV
64.8 kWh
Nissan Leaf
75 kWh
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd460 km622 kmNissan +162 km
Batteri64,8 kWh75 kWhNissan +10,2 kWh
Förbrukning ↓16,2 kWh/100 km13,8 kWh/100 kmNissan −2,4 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning80 kW150 kWNissan +70 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning ⚠43 min 10–80%30 min 20–80%13 min
Räckvidd per laddminut7,5 km/min12,4 km/minNissan +4,9 km/min
Spänning400 V400 VIngen skillnad
Prestanda och drivlina
Effekt204 hk217 hkNissan +13 hk
0–100 km/h ↓7,8 s7,6 sNissan −0,2 s
Toppfart167 km/h160 km/hKia +7 km/h
DrivningFWDFWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓1610 kg1883 kgKia −273 kg
Bagageutrymme475 l437 lKia +38 l
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd4420 mm4350 mmKia +70 mm
Bredd1825 mm1810 mmKia +15 mm
Höjd1570 mm1550 mmKia +20 mm
Hjulbas2720 mm2690 mmKia +30 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Kia Niro EV

Kostnad per 100 km4,86
Per månad61
Per år729

Nissan Leaf

Kostnad per 100 km4,14
Per månad52
Per år621

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Kia Niro EV

Nissan Leaf

Andra jämförelser i denna klass: Crossover, segment C

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Kia Niro EV eller Nissan Leaf?

Nissan Leaf går längre: 622 km WLTP mot 460 km för Kia Niro EV. Det är en skillnad på 162 km.

Vilken laddar snabbast?

Kia Niro EV accepterar upp till 80 kW DC, Nissan Leaf upp till 150 kW.

Vilken är billigast att köra?

Nissan Leaf förbrukar mindre el: 13,8 kWh/100 km mot 16,2 kWh/100 km i Kia Niro EV. Över 15000 km per år är det en skillnad på 360 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.