Mercedes EQS SUV vs Range Rover Electric
Range Rover Electric leder 5–3
Största skillnaderna: Effekt — Mercedes EQS SUV 360 hk, Range Rover Electric 550 hk · Laddning 10–80% — Mercedes EQS SUV 31 min, Range Rover Electric 22 min · 0–100 km/h — Mercedes EQS SUV 5,8 s, Range Rover Electric 4,5 s.
Mercedes EQS SUV
Mercedes EQS SUV är en elbil i segmentet F, som erbjuder fyrhjulsdrift och räckvidder enligt WLTP-standarden som överstiger 600 km i de flesta konfigurationer.
Range Rover Electric
En elektrisk SUV i segment F som erbjuder en räckvidd på 611 kilometer och två olika motorvarianter, med samma batterikapacitet.
Profil mot marknaden: Mercedes EQS SUV vs Range Rover Electric
Mercedes EQS SUV450 4MATIC- Range Rover ElectricEV550
Mercedes EQS SUV eller Range Rover Electric — vem vinner var
Range Rover Electric leder 5–3
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmMercedes EQS SUV +2 km
- Batteri kWhRange Rover Electric +10,5 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmMercedes EQS SUV −2 kWh/100 km
- Effekt hkRange Rover Electric +190 hk
- 0–100 km/h ↓ sRange Rover Electric −1,3 s
- Toppfart km/hMercedes EQS SUV +10 km/h
- DC-laddning kWSaknar data
- AC-laddning kWSaknar data
- Laddning ↓ minRange Rover Electric −9 min
- Vikt ↓ kgSaknar data
- Bagageutrymme lRange Rover Electric +88 l
Tekniska data: Mercedes EQS SUV vs Range Rover Electric
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Mercedes EQS SUV450 4MATIC | Range Rover Electric EV550 | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 613 km | 611 km | Mercedes +2 km |
| Batteri | 108 kWh | 118,5 kWh | Range Rover +10,5 kWh |
| Förbrukning ↓ | 19,9 kWh/100 km | 21,9 kWh/100 km | Mercedes −2 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 200 kW | — | — |
| AC-laddning | 11 kW | — | — |
| Laddning 10–80% ↓ | 31 min | 22 min | Range Rover −9 min |
| Räckvidd per laddminut | 13,8 km/min | 19,4 km/min | Range Rover +5,6 km/min |
| Spänning | 400 V | 800 V | Range Rover +400 V |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 360 hk | 550 hk | Range Rover +190 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 5,8 s | 4,5 s | Range Rover −1,3 s |
| Toppfart | 210 km/h | 200 km/h | Mercedes +10 km/h |
| Drivning | AWD | AWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2735 kg | — | — |
| Bagageutrymme | 645 l | 733 l | Range Rover +88 l |
| Längd | 5125 mm | 5052 mm | Mercedes +73 mm |
| Bredd | 1959 mm | — | — |
| Höjd | 1718 mm | 1868 mm | Range Rover +150 mm |
| Hjulbas | 3210 mm | 2997 mm | Mercedes +213 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Mercedes EQS SUV
Range Rover Electric
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Mercedes EQS SUV
Range Rover Electric
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment F
Vanliga frågor om denna jämförelse
Varför har Range Rover Electric ett större batteri men kortare räckvidd än Mercedes EQS SUV?
Range Rover Electric har 118,5 kWh och kör 611 km, medan Mercedes EQS SUV med sitt 108 kWh batteri kör 613 km. Energiförbrukningen avgör: 21,9 mot 19,9 kWh/100 km.
Vilken är kraftfullare — Mercedes EQS SUV eller Range Rover Electric?
Range Rover Electric är starkare: 550 hk mot 360 hk för Mercedes EQS SUV. Skillnaden är 190 hk.
Vilken har störst bagageutrymme?
Range Rover Electric rymmer mer: 733 l mot 645 l i Mercedes EQS SUV. Skillnaden är 88 l.
Vilken är billigast att köra?
Mercedes EQS SUV förbrukar mindre el: 19,9 kWh/100 km mot 21,9 kWh/100 km i Range Rover Electric. Över 15000 km per år är det en skillnad på 300 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.

