Lancia Gamma vs MG S5 EV

Lancia Gamma leder 5–4

Största skillnaderna: AC-laddning — Lancia Gamma 7 kW, MG S5 EV 11 kW · WLTP-räckvidd — Lancia Gamma 741 km, MG S5 EV 480 km · Batteri — Lancia Gamma 97,2 kWh, MG S5 EV 64 kWh.

Lancia Gamma

Lancia Gamma är en eldriven crossover av segment C, och den finns i tre versioner: räckvidd enligt WLTP från 543 till 741 km, effekt från 230 till 350 hästkrafter, samt snabbladdning (DC) med 160 kW.

MG S5 EV

MG S5 EV är en eldriven SUV i segmentet C, som erbjuder två varianter med bakhjulsdrift (RWD), vilka skiljer sig åt genom batterikapacitet och motoreffekt.

Profil mot marknaden: Lancia Gamma vs MG S5 EV

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Lancia Gamma eller MG S5 EV — vem vinner var

Lancia Gamma leder 5–4

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmLancia Gamma +261 km
    Lancia Gamma
    741
    MG S5 EV
    480
  • Batteri kWhLancia Gamma +33,2 kWh
    Lancia Gamma
    97,2
    MG S5 EV
    64
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmMG S5 EV −0,7 kWh/100 km
    Lancia Gamma
    16,2
    MG S5 EV
    15,5
  • Effekt hkLancia Gamma +14 hk
    Lancia Gamma
    245
    MG S5 EV
    231
  • 0–100 km/h ↓ sMG S5 EV −1,5 s
    Lancia Gamma
    7,8
    MG S5 EV
    6,3
  • Toppfart km/hIngen skillnad
    Lancia Gamma
    190
    MG S5 EV
    190
  • DC-laddning kWLancia Gamma +21 kW
    Lancia Gamma
    160
    MG S5 EV
    139
  • AC-laddning kWMG S5 EV +4 kW
    Lancia Gamma
    7
    MG S5 EV
    11
  • Vikt ↓ kgMG S5 EV −455 kg
    Lancia Gamma
    2135
    MG S5 EV
    1680
  • Bagageutrymme lLancia Gamma +107 l
    Lancia Gamma
    560
    MG S5 EV
    453

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Lancia Gamma vs MG S5 EV

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Lancia Gamma vs MG S5 EV
Nyckelparametrar Lancia Gamma
Long Range
MG S5 EV
Long Range
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd741 km480 kmLancia +261 km
Batteri97,2 kWh64 kWhLancia +33,2 kWh
Förbrukning ↓16,2 kWh/100 km15,5 kWh/100 kmMG −0,7 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning160 kW139 kWLancia +21 kW
AC-laddning7 kW11 kWMG +4 kW
Laddning ⚠27 min 20–80%28 min 10–80%1 min
Räckvidd per laddminut16,5 km/min12 km/minLancia +4,5 km/min
Spänning400 V400 VIngen skillnad
Prestanda och drivlina
Effekt245 hk231 hkLancia +14 hk
0–100 km/h ↓7,8 s6,3 sMG −1,5 s
Toppfart190 km/h190 km/hIngen skillnad
DrivningFWDRWDannan typ
Praktiska egenskaper
Vikt ↓2135 kg1680 kgMG −455 kg
Bagageutrymme560 l453 lLancia +107 l
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd4672 mm4476 mmLancia +196 mm
Bredd1898 mm1849 mmLancia +49 mm
Höjd1664 mm1621 mmLancia +43 mm
Hjulbas2791 mm2730 mmLancia +61 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Lancia Gamma

Kostnad per 100 km4,86
Per månad61
Per år729

MG S5 EV

Kostnad per 100 km4,65
Per månad58
Per år697

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Lancia Gamma

MG S5 EV

Andra jämförelser i denna klass: Crossover / SUV, segment C

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Lancia Gamma eller MG S5 EV?

Lancia Gamma går längre: 741 km WLTP mot 480 km för MG S5 EV. Det är en skillnad på 261 km.

Hur skiljer sig drivlinorna på Lancia Gamma och MG S5 EV?

Lancia Gamma har FWD och 245 hk. MG S5 EV har RWD och 231 hk.

Vilken har störst bagageutrymme?

Lancia Gamma rymmer mer: 560 l mot 453 l i MG S5 EV. Skillnaden är 107 l.

Vilken laddar snabbast?

Lancia Gamma accepterar upp till 160 kW DC, MG S5 EV upp till 139 kW.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.