Elaris BEO vs Mazda CX-6e
Elaris BEO leder 4–2
Största skillnaderna: Bagageutrymme — Elaris BEO 467 l, Mazda CX-6e 363 l · Effekt — Elaris BEO 204 hk, Mazda CX-6e 258 hk · Toppfart — Elaris BEO 150 km/h, Mazda CX-6e 185 km/h.
Elaris BEO
Elaris BEO är en SUV i D-segmentet, i årsmodell 2026 i två varianter med 204 hk: WLTP-räckvidd från 456 till 489 km.
Mazda CX-6e
Mazda CX-6e är en bakhjulsdriven SUV i D-segmentet som erbjuder en räckvidd på 484 km enligt WLTP och snabb DC-laddning.
Profil mot marknaden: Elaris BEO vs Mazda CX-6e
- Elaris BEOInnovationspaket
Mazda CX-6eTakumi
Elaris BEO eller Mazda CX-6e — vem vinner var
Elaris BEO leder 4–2
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmElaris BEO +5 km
- Batteri kWhElaris BEO +8 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmElaris BEO −1,3 kWh/100 km
- Effekt hkMazda CX-6e +54 hk
- 0–100 km/h ↓ sSaknar data
- Toppfart km/hMazda CX-6e +35 km/h
- DC-laddning kWSaknar data
- AC-laddning kWSaknar data
- Vikt ↓ kgSaknar data
- Bagageutrymme lElaris BEO +104 l
Tekniska data: Elaris BEO vs Mazda CX-6e
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Elaris BEO Innovationspaket | Mazda CX-6eTakumi | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 489 km | 484 km | Elaris +5 km |
| Batteri | 86 kWh | 78 kWh | Elaris +8 kWh |
| Förbrukning ↓ | 17,6 kWh/100 km | 18,9 kWh/100 km | Elaris −1,3 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | — | 195 kW | — |
| AC-laddning | — | 11 kW | — |
| Laddning ⚠ | 45 min 20–80% | 24 min 10–80% | 21 min |
| Räckvidd per laddminut | 6,5 km/min | 14,1 km/min | Mazda +7,6 km/min |
| Spänning | — | 400 V | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 204 hk | 258 hk | Mazda +54 hk |
| 0–100 km/h ↓ | — | 7,9 s | — |
| Toppfart | 150 km/h | 185 km/h | Mazda +35 km/h |
| Drivning | FWD | RWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | — | 2130 kg | — |
| Bagageutrymme | 467 l | 363 l | Elaris +104 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Nej | Ja | bara Mazda |
| Längd | — | 4850 mm | — |
| Bredd | — | 1935 mm | — |
| Höjd | — | 1620 mm | — |
| Hjulbas | — | 2902 mm | — |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Elaris BEO
Mazda CX-6e
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Elaris BEO
Mazda CX-6e
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment D
Vanliga frågor om denna jämförelse
Hur skiljer sig drivlinorna på Elaris BEO och Mazda CX-6e?
Elaris BEO har FWD och 204 hk. Mazda CX-6e har RWD och 258 hk.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Mazda CX-6e — dess 78 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Elaris BEO, med 86 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken har störst bagageutrymme?
Elaris BEO rymmer mer: 467 l mot 363 l i Mazda CX-6e. Skillnaden är 104 l.
Vilken är billigast att köra?
Elaris BEO förbrukar mindre el: 17,6 kWh/100 km mot 18,9 kWh/100 km i Mazda CX-6e. Över 15000 km per år är det en skillnad på 195 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.




