BMW iX4 vs Elaris BEO

BMW iX4 leder 6–0

Största skillnaderna: Effekt — BMW iX4 469 hk, Elaris BEO 204 hk · WLTP-räckvidd — BMW iX4 828 km, Elaris BEO 489 km · Toppfart — BMW iX4 210 km/h, Elaris BEO 150 km/h.

BMW iX4

BMW iX4 är en eldriven SUV i segmentet D med fyrhjulsdrift (AWD): 374–469 hästkrafter, upp till 828 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med upp till 400 kW.

Elaris BEO

Elaris BEO är en SUV i D-segmentet, i årsmodell 2026 i två varianter med 204 hk: WLTP-räckvidd från 456 till 489 km.

Profil mot marknaden: BMW iX4 vs Elaris BEO

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BMW iX4 eller Elaris BEO — vem vinner var

BMW iX4 leder 6–0

Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmBMW iX4 +339 km
    BMW iX4
    828
    Elaris BEO
    489
  • Batteri kWhBMW iX4 +22,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Elaris BEO
    86
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −1,9 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Elaris BEO
    17,6
  • Effekt hkBMW iX4 +265 hk
    BMW iX4
    469
    Elaris BEO
    204
  • 0–100 km/h ↓ sSaknar data
    BMW iX4
    4,9
    Elaris BEO
    —
  • Toppfart km/hBMW iX4 +60 km/h
    BMW iX4
    210
    Elaris BEO
    150
  • DC-laddning kWSaknar data
    BMW iX4
    400
    Elaris BEO
    —
  • AC-laddning kWSaknar data
    BMW iX4
    11
    Elaris BEO
    —
  • Vikt ↓ kgSaknar data
    BMW iX4
    2305
    Elaris BEO
    —
  • Bagageutrymme lBMW iX4 +23 l
    BMW iX4
    490
    Elaris BEO
    467

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BMW iX4 vs Elaris BEO

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BMW iX4 vs Elaris BEO
Nyckelparametrar BMW iX4
50 xDrive
Elaris BEO
Innovationspaket
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd828 km489 kmBMW +339 km
Batteri108,7 kWh86 kWhBMW +22,7 kWh
Förbrukning ↓15,7 kWh/100 km17,6 kWh/100 kmBMW −1,9 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning400 kW——
AC-laddning11 kW——
Laddning ⚠21 min 10–80%45 min 20–80%24 min
Räckvidd per laddminut27,6 km/min6,5 km/minBMW +21,1 km/min
Spänning800 V——
Prestanda och drivlina
Effekt469 hk204 hkBMW +265 hk
0–100 km/h ↓4,9 s——
Toppfart210 km/h150 km/hBMW +60 km/h
DrivningAWDFWDannan typ
Praktiska egenskaper
Vikt ↓2305 kg——
Bagageutrymme490 l467 lBMW +23 l
V2L (extern strömförsörjning)JaNejbara BMW
Längd4782 mm——
Bredd1895 mm——
Höjd1595 mm——
Hjulbas2897 mm——

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BMW iX4

Kostnad per 100 km4,71
Per månad59
Per år707

Elaris BEO

Kostnad per 100 km5,28
Per månad66
Per år792

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BMW iX4

Elaris BEO

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment D

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — BMW iX4 eller Elaris BEO?

BMW iX4 går längre: 828 km WLTP mot 489 km för Elaris BEO. Det är en skillnad på 339 km.

Hur skiljer sig drivlinorna på BMW iX4 och Elaris BEO?

BMW iX4 har AWD och 469 hk. Elaris BEO har FWD och 204 hk.

Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?

Endast BMW iX4 — dess 108,7 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Elaris BEO, med 86 kWh, erbjuder inte detta.

Vilken är kraftfullare — BMW iX4 eller Elaris BEO?

BMW iX4 är starkare: 469 hk mot 204 hk för Elaris BEO. Skillnaden är 265 hk.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.