Changan Deepal S05 vs Renault Scenic

Changan Deepal S05 leder 5–4

Största skillnaderna: DC-laddning — Changan Deepal S05 200 kW, Renault Scenic 150 kW · WLTP-räckvidd — Changan Deepal S05 488 km, Renault Scenic 642 km · Batteri — Changan Deepal S05 68,8 kWh, Renault Scenic 89 kWh.

Changan Deepal S05

Changan Deepal S05 är en SUV i C-segmentet, i årsmodell 2026 i två varianter: RWD Max med en WLTP-räckvidd på 488 km och AWD Max med 435 hk.

Renault Scenic

En elbil i SUV-segmentet (C), som erbjuder två batterival med en räckvidd upp till 642 km enligt WLTP-standarden.

Profil mot marknaden: Changan Deepal S05 vs Renault Scenic

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Changan Deepal S05 eller Renault Scenic — vem vinner var

Changan Deepal S05 leder 5–4

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmRenault Scenic +154 km
    Changan Deepal S05
    488
    Renault Scenic
    642
  • Batteri kWhRenault Scenic +20,2 kWh
    Changan Deepal S05
    68,8
    Renault Scenic
    89
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmChangan Deepal S05 −0,9 kWh/100 km
    Changan Deepal S05
    15,9
    Renault Scenic
    16,8
  • Effekt hkChangan Deepal S05 +54 hk
    Changan Deepal S05
    272
    Renault Scenic
    218
  • 0–100 km/h ↓ sChangan Deepal S05 −0,4 s
    Changan Deepal S05
    7,5
    Renault Scenic
    7,9
  • Toppfart km/hChangan Deepal S05 +10 km/h
    Changan Deepal S05
    180
    Renault Scenic
    170
  • DC-laddning kWChangan Deepal S05 +50 kW
    Changan Deepal S05
    200
    Renault Scenic
    150
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    Changan Deepal S05
    11
    Renault Scenic
    11
  • Vikt ↓ kgRenault Scenic −29 kg
    Changan Deepal S05
    1940
    Renault Scenic
    1911
  • Bagageutrymme lRenault Scenic +53 l
    Changan Deepal S05
    492
    Renault Scenic
    545

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Changan Deepal S05 vs Renault Scenic

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Changan Deepal S05 vs Renault Scenic
Nyckelparametrar Changan Deepal S05
RWD Max
Renault Scenic
Long Range 89 kWh
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd488 km642 kmRenault +154 km
Batteri68,8 kWh89 kWhRenault +20,2 kWh
Förbrukning ↓15,9 kWh/100 km16,8 kWh/100 kmChangan −0,9 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning200 kW150 kWChangan +50 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning ⚠23 min 10–80%28 min 15–80%5 min
Räckvidd per laddminut14,9 km/min14,9 km/minIngen skillnad
Spänning400 V400 VIngen skillnad
Prestanda och drivlina
Effekt272 hk218 hkChangan +54 hk
0–100 km/h ↓7,5 s7,9 sChangan −0,4 s
Toppfart180 km/h170 km/hChangan +10 km/h
DrivningRWDFWDannan typ
Praktiska egenskaper
Vikt ↓1940 kg1911 kgRenault −29 kg
Bagageutrymme492 l545 lRenault +53 l
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd4598 mm4470 mmChangan +128 mm
Bredd1900 mm1864 mmChangan +36 mm
Höjd1600 mm1571 mmChangan +29 mm
Hjulbas2880 mm2785 mmChangan +95 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Changan Deepal S05

Kostnad per 100 km4,77
Per månad60
Per år716

Renault Scenic

Kostnad per 100 km5,04
Per månad63
Per år756

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Changan Deepal S05

Renault Scenic

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment C

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Changan Deepal S05 eller Renault Scenic?

Renault Scenic går längre: 642 km WLTP mot 488 km för Changan Deepal S05. Det är en skillnad på 154 km.

Hur skiljer sig drivlinorna på Changan Deepal S05 och Renault Scenic?

Changan Deepal S05 har RWD och 272 hk. Renault Scenic har FWD och 218 hk.

Vilken laddar snabbast?

Changan Deepal S05 accepterar upp till 200 kW DC, Renault Scenic upp till 150 kW.

Vilken är billigast att köra?

Changan Deepal S05 förbrukar mindre el: 15,9 kWh/100 km mot 16,8 kWh/100 km i Renault Scenic. Över 15000 km per år är det en skillnad på 135 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.