Changan Deepal S05 vs Lancia Gamma
Changan Deepal S05 leder 6–4
Största skillnaderna: AC-laddning — Changan Deepal S05 11 kW, Lancia Gamma 7 kW · WLTP-räckvidd — Changan Deepal S05 488 km, Lancia Gamma 741 km · Batteri — Changan Deepal S05 68,8 kWh, Lancia Gamma 97,2 kWh.
Changan Deepal S05
Changan Deepal S05 är en SUV i C-segmentet, i årsmodell 2026 i två varianter: RWD Max med en WLTP-räckvidd på 488 km och AWD Max med 435 hk.
Lancia Gamma
Lancia Gamma är en eldriven crossover av segment C, och den finns i tre versioner: räckvidd enligt WLTP från 543 till 741 km, effekt från 230 till 350 hästkrafter, samt snabbladdning (DC) med 160 kW.
Profil mot marknaden: Changan Deepal S05 vs Lancia Gamma
- Changan Deepal S05RWD Max
Lancia GammaLong Range
Changan Deepal S05 eller Lancia Gamma — vem vinner var
Changan Deepal S05 leder 6–4
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmLancia Gamma +253 km
- Batteri kWhLancia Gamma +28,4 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmChangan Deepal S05 −0,3 kWh/100 km
- Effekt hkChangan Deepal S05 +27 hk
- 0–100 km/h ↓ sChangan Deepal S05 −0,3 s
- Toppfart km/hLancia Gamma +10 km/h
- DC-laddning kWChangan Deepal S05 +40 kW
- AC-laddning kWChangan Deepal S05 +4 kW
- Vikt ↓ kgChangan Deepal S05 −195 kg
- Bagageutrymme lLancia Gamma +68 l
Tekniska data: Changan Deepal S05 vs Lancia Gamma
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Changan Deepal S05 RWD Max | Lancia GammaLong Range | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 488 km | 741 km | Lancia +253 km |
| Batteri | 68,8 kWh | 97,2 kWh | Lancia +28,4 kWh |
| Förbrukning ↓ | 15,9 kWh/100 km | 16,2 kWh/100 km | Changan −0,3 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 200 kW | 160 kW | Changan +40 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 7 kW | Changan +4 kW |
| Laddning ⚠ | 23 min 10–80% | 27 min 20–80% | 4 min |
| Räckvidd per laddminut | 14,9 km/min | 16,5 km/min | Lancia +1,6 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 272 hk | 245 hk | Changan +27 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 7,5 s | 7,8 s | Changan −0,3 s |
| Toppfart | 180 km/h | 190 km/h | Lancia +10 km/h |
| Drivning | RWD | FWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 1940 kg | 2135 kg | Changan −195 kg |
| Bagageutrymme | 492 l | 560 l | Lancia +68 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 4598 mm | 4672 mm | Lancia +74 mm |
| Bredd | 1900 mm | 1898 mm | Changan +2 mm |
| Höjd | 1600 mm | 1664 mm | Lancia +64 mm |
| Hjulbas | 2880 mm | 2791 mm | Changan +89 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Changan Deepal S05
Lancia Gamma
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Changan Deepal S05
Lancia Gamma
Andra jämförelser i denna klass: SUV / Crossover, segment C
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Changan Deepal S05 eller Lancia Gamma?
Lancia Gamma går längre: 741 km WLTP mot 488 km för Changan Deepal S05. Det är en skillnad på 253 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på Changan Deepal S05 och Lancia Gamma?
Changan Deepal S05 har RWD och 272 hk. Lancia Gamma har FWD och 245 hk.
Vilken har störst bagageutrymme?
Lancia Gamma rymmer mer: 560 l mot 492 l i Changan Deepal S05. Skillnaden är 68 l.
Vilken laddar snabbast?
Changan Deepal S05 accepterar upp till 200 kW DC, Lancia Gamma upp till 160 kW.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.




