BYD Atto 8 vs Xpeng G9L

BYD Atto 8 leder 4–1

Största skillnaderna: Effekt — BYD Atto 8 462 hk, Xpeng G9L 367 hk · Förbrukning — BYD Atto 8 17,6 kWh/100 km, Xpeng G9L 21,1 kWh/100 km · 0–100 km/h — BYD Atto 8 8 s, Xpeng G9L 7 s.

BYD Atto 8

BYD Atto 8 är en sju-sitsig SUV i segmentet E med ett batteri på 115 kWh: räckvidd enligt WLTP från 602 till 653 km och effekt från 462 till 775 hästkrafter.

Xpeng G9L

Xpeng G9L är en SUV med sju sittplatser i E-segmentet: batteri på 110 kWh, WLTP-räckvidd på upp till 591 km och DC-laddning med 540 kW.

Profil mot marknaden: BYD Atto 8 vs Xpeng G9L

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BYD Atto 8 eller Xpeng G9L — vem vinner var

BYD Atto 8 leder 4–1

Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmBYD Atto 8 +62 km
    BYD Atto 8
    653
    Xpeng G9L
    591
  • Batteri kWhBYD Atto 8 +5 kWh
    BYD Atto 8
    115
    Xpeng G9L
    110
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmBYD Atto 8 −3,5 kWh/100 km
    BYD Atto 8
    17,6
    Xpeng G9L
    21,1
  • Effekt hkBYD Atto 8 +95 hk
    BYD Atto 8
    462
    Xpeng G9L
    367
  • 0–100 km/h ↓ sXpeng G9L −1 s
    BYD Atto 8
    8
    Xpeng G9L
    7
  • Toppfart km/hSaknar data
    BYD Atto 8
    —
    Xpeng G9L
    200
  • DC-laddning kWSaknar data
    BYD Atto 8
    —
    Xpeng G9L
    540
  • AC-laddning kWSaknar data
    BYD Atto 8
    —
    Xpeng G9L
    11
  • Laddning ↓ minSaknar data
    BYD Atto 8
    —
    Xpeng G9L
    12
  • Vikt ↓ kgSaknar data
    BYD Atto 8
    —
    Xpeng G9L
    2700
  • Bagageutrymme lSaknar data
    BYD Atto 8
    —
    Xpeng G9L
    935

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BYD Atto 8 vs Xpeng G9L

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BYD Atto 8 vs Xpeng G9L
Nyckelparametrar BYD Atto 8
Design
Xpeng G9L
RWD Long Range
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd653 km591 kmBYD +62 km
Batteri115 kWh110 kWhBYD +5 kWh
Förbrukning ↓17,6 kWh/100 km21,1 kWh/100 kmBYD −3,5 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning—540 kW—
AC-laddning—11 kW—
Laddning 10–80% ↓—12 min—
Räckvidd per laddminut—34,5 km/min—
Spänning—800 V—
Prestanda och drivlina
Effekt462 hk367 hkBYD +95 hk
0–100 km/h ↓8 s7 sXpeng −1 s
Toppfart—200 km/h—
DrivningRWDRWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓—2700 kg—
Bagageutrymme—935 l—
V2L (extern strömförsörjning)NejJabara Xpeng
Längd5040 mm5120 mmXpeng +80 mm
Bredd1996 mm1999 mmXpeng +3 mm
Höjd1760 mm1788 mmXpeng +28 mm
Hjulbas—3100 mm—

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BYD Atto 8

Kostnad per 100 km5,28
Per månad66
Per år792

Xpeng G9L

Kostnad per 100 km6,33
Per månad79
Per år950

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BYD Atto 8

Xpeng G9L

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment E

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — BYD Atto 8 eller Xpeng G9L?

BYD Atto 8 går längre: 653 km WLTP mot 591 km för Xpeng G9L. Det är en skillnad på 62 km.

Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?

Endast Xpeng G9L — dess 110 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. BYD Atto 8, med 115 kWh, erbjuder inte detta.

Vilken är billigast att köra?

BYD Atto 8 förbrukar mindre el: 17,6 kWh/100 km mot 21,1 kWh/100 km i Xpeng G9L. Över 15000 km per år är det en skillnad på 525 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.