Audi Q4 Sportback e-tron vs Geely EX5
Audi Q4 Sportback e-tron leder 6–0
Största skillnaderna: Effekt — Audi Q4 Sportback e-tron 286 hk, Geely EX5 217 hk · WLTP-räckvidd — Audi Q4 Sportback e-tron 576 km, Geely EX5 451 km · DC-laddning — Audi Q4 Sportback e-tron 165 kW, Geely EX5 135 kW.
Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron är en SUV-coupé i C-segmentet, i årsmodell 2027 i fyra varianter: WLTP-räckvidd från 451 till 576 km, effekt från 204 till 340 hk.
Geely EX5
Geely EX5 är en crossover i segmentet C som erbjuder två batterialternativ med en räckvidd upp till 451 kilometer, samt framhjulsdrift.
Profil mot marknaden: Audi Q4 Sportback e-tron vs Geely EX5
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance- Geely EX5Ultra
Audi Q4 Sportback e-tron eller Geely EX5 — vem vinner var
Audi Q4 Sportback e-tron leder 6–0
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmAudi Q4 Sportback e-tron +125 km
- Batteri kWhAudi Q4 Sportback e-tron +8,6 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −1,8 kWh/100 km
- Effekt hkAudi Q4 Sportback e-tron +69 hk
- 0–100 km/h ↓ sSaknar data
- Toppfart km/hSaknar data
- DC-laddning kWAudi Q4 Sportback e-tron +30 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minSaknar data
- Vikt ↓ kgSaknar data
- Bagageutrymme lAudi Q4 Sportback e-tron +66 l
Tekniska data: Audi Q4 Sportback e-tron vs Geely EX5
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | Geely EX5 Ultra | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 576 km | 451 km | Audi +125 km |
| Batteri | 77 kWh | 68,39 kWh | Audi +8,6 kWh |
| Förbrukning ↓ | 13,4 kWh/100 km | 15,2 kWh/100 km | Audi −1,8 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 165 kW | 135 kW | Audi +30 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 30–80% ↓ | — | 20 min | — |
| Räckvidd per laddminut | — | 11,3 km/min | — |
| Spänning | — | — | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 286 hk | 217 hk | Audi +69 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | — | — |
| Toppfart | 180 km/h | — | — |
| Drivning | RWD | FWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | — | 1815 kg | — |
| Bagageutrymme | 527 l | 461 l | Audi +66 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Nej | Ja | bara Geely |
| Längd | — | 4615 mm | — |
| Bredd | — | 1901 mm | — |
| Höjd | — | 1670 mm | — |
| Hjulbas | — | 2750 mm | — |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Audi Q4 Sportback e-tron
Geely EX5
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Audi Q4 Sportback e-tron
Andra jämförelser i denna klass: SUV / Crossover, segment C
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Audi Q4 Sportback e-tron eller Geely EX5?
Audi Q4 Sportback e-tron går längre: 576 km WLTP mot 451 km för Geely EX5. Det är en skillnad på 125 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på Audi Q4 Sportback e-tron och Geely EX5?
Audi Q4 Sportback e-tron har RWD och 286 hk. Geely EX5 har FWD och 217 hk.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Geely EX5 — dess 68,39 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Audi Q4 Sportback e-tron, med 77 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken har störst bagageutrymme?
Audi Q4 Sportback e-tron rymmer mer: 527 l mot 461 l i Geely EX5. Skillnaden är 66 l.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.




