Polestar 3 vs Volvo EX90

Polestar 3 conduce 7 la 0

Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Polestar 3 484 l, Volvo EX90 324 l · Viteză maximă — Polestar 3 230 km/h, Volvo EX90 180 km/h · Putere — Polestar 3 544 CP, Volvo EX90 456 CP.

Polestar 3

Polestar 3 este un SUV mare din segmentul E în trei variante: autonomie WLTP între 601 și 647 km, putere între 333 și 680 CP.

Volvo EX90

Volvo EX90 este un SUV electric din segmentul E, care oferă trei variante de motorizare, cu puteri cuprinse între 333 și 680 de CP.

Profil față de piață: Polestar 3 vs Volvo EX90

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Polestar 3 sau Volvo EX90 — cine câștigă unde

Polestar 3 conduce 7 la 0

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmPolestar 3 +22 km
    Polestar 3
    647
    Volvo EX90
    625
  • Baterie kWhFără diferență
    Polestar 3
    106
    Volvo EX90
    106
  • Consum ↓ kWh/100 kmPolestar 3 −0,4 kWh/100 km
    Polestar 3
    19
    Volvo EX90
    19,4
  • Putere CPPolestar 3 +88 CP
    Polestar 3
    544
    Volvo EX90
    456
  • 0–100 km/h ↓ sPolestar 3 −0,8 s
    Polestar 3
    4,7
    Volvo EX90
    5,5
  • Viteză maximă km/hPolestar 3 +50 km/h
    Polestar 3
    230
    Volvo EX90
    180
  • Încărcare DC kWFără diferență
    Polestar 3
    350
    Volvo EX90
    350
  • Încărcare AC kWFără diferență
    Polestar 3
    11
    Volvo EX90
    11
  • Încărcare ↓ minFără diferență
    Polestar 3
    22
    Volvo EX90
    22
  • Greutate ↓ kgPolestar 3 −200 kg
    Polestar 3
    2490
    Volvo EX90
    2690
  • Portbagaj lPolestar 3 +160 l
    Polestar 3
    484
    Volvo EX90
    324

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Polestar 3 vs Volvo EX90

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Polestar 3 vs Volvo EX90
Parametri-cheie Polestar 3
Dual Motor
Volvo EX90
Twin Motor
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP647 km625 kmPolestar +22 km
Baterie106 kWh106 kWhFără diferență
Consum ↓19 kWh/100 km19,4 kWh/100 kmPolestar −0,4 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC350 kW350 kWFără diferență
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare 10–80% ↓22 min22 minFără diferență
Autonomie pe minut de încărcare20,6 km/min19,9 km/minPolestar +0,7 km/min
Tensiune800 V800 VFără diferență
Performanță și tracțiune
Putere544 CP456 CPPolestar +88 CP
0–100 km/h ↓4,7 s5,5 sPolestar −0,8 s
Viteză maximă230 km/h180 km/hPolestar +50 km/h
TracțiuneAWDAWD—
Aspecte practice
Greutate ↓2490 kg2690 kgPolestar −200 kg
Portbagaj484 l324 lPolestar +160 l
V2L (alimentare externă)NuDadoar Volvo
Lungime4900 mm5037 mmVolvo +137 mm
Lățime—1964 mm—
Înălțime1622 mm1744 mmVolvo +122 mm
Ampatament2985 mm2985 mmFără diferență

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Polestar 3

Cost la 100 km5,7
Lunar71
Anual855

Volvo EX90

Cost la 100 km5,82
Lunar73
Anual873

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Polestar 3

Volvo EX90

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Polestar 3 sau Volvo EX90?

Polestar 3 merge mai departe: 647 km WLTP față de cei 625 km ai modelului Volvo EX90. Aceasta este o diferență de 22 km.

Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?

Doar Volvo EX90 — bateria sa de 106 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Polestar 3, cu 106 kWh, nu oferă această opțiune.

Care are portbagajul mai mare?

Polestar 3 are capacitate mai mare: 484 l față de 324 l în Volvo EX90. Diferența este de 160 l.

Care se încarcă mai repede?

Polestar 3 acceptă până la 350 kW DC, Volvo EX90 până la 350 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 22 și 22 min.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.