Polestar 3 vs Porsche Cayenne Electric
Porsche Cayenne Electric conduce 7 la 2
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Polestar 3 484 l, Porsche Cayenne Electric 781 l · Încărcare 10–80% — Polestar 3 22 min, Porsche Cayenne Electric 16 min · 0–100 km/h — Polestar 3 4,7 s, Porsche Cayenne Electric 3,8 s.
Polestar 3
Polestar 3 este un SUV mare din segmentul E în trei variante: autonomie WLTP între 601 și 647 km, putere între 333 și 680 CP.
Porsche Cayenne Electric
Porsche Cayenne Electric este un SUV electric din clasa E, care oferă trei variante de motorizare, cu puteri cuprinse între 408 CP și 857 CP.
Profil față de piață: Polestar 3 vs Porsche Cayenne Electric
Polestar 3Dual Motor- Porsche Cayenne ElectricS Electric
Polestar 3 sau Porsche Cayenne Electric — cine câștigă unde
Porsche Cayenne Electric conduce 7 la 2
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmPorsche Cayenne Electric +6 km
- Baterie kWhPorsche Cayenne Electric +7 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmPolestar 3 −0,5 kWh/100 km
- Putere CPFără diferență
- 0–100 km/h ↓ sPorsche Cayenne Electric −0,9 s
- Viteză maximă km/hPorsche Cayenne Electric +20 km/h
- Încărcare DC kWPorsche Cayenne Electric +50 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minPorsche Cayenne Electric −6 min
- Greutate ↓ kgPolestar 3 −65 kg
- Portbagaj lPorsche Cayenne Electric +297 l
Date tehnice: Polestar 3 vs Porsche Cayenne Electric
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Polestar 3Dual Motor | Porsche Cayenne Electric S Electric | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 647 km | 653 km | Porsche +6 km |
| Baterie | 106 kWh | 113 kWh | Porsche +7 kWh |
| Consum ↓ | 19 kWh/100 km | 19,5 kWh/100 km | Polestar −0,5 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 350 kW | 400 kW | Porsche +50 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 22 min | 16 min | Porsche −6 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 20,6 km/min | 28,6 km/min | Porsche +8 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 544 CP | 544 CP | Fără diferență |
| 0–100 km/h ↓ | 4,7 s | 3,8 s | Porsche −0,9 s |
| Viteză maximă | 230 km/h | 250 km/h | Porsche +20 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2490 kg | 2555 kg | Polestar −65 kg |
| Portbagaj | 484 l | 781 l | Porsche +297 l |
| Lungime | 4900 mm | 4991 mm | Porsche +91 mm |
| Lățime | — | 1980 mm | — |
| Înălțime | 1622 mm | 1674 mm | Porsche +52 mm |
| Ampatament | 2985 mm | 3023 mm | Porsche +38 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Polestar 3
Porsche Cayenne Electric
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Polestar 3
Porsche Cayenne Electric
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are portbagajul mai mare?
Porsche Cayenne Electric are capacitate mai mare: 781 l față de 484 l în Polestar 3. Diferența este de 297 l.
Care se încarcă mai repede?
Polestar 3 acceptă până la 350 kW DC, Porsche Cayenne Electric până la 400 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 22 și 16 min.
Care este mai ieftin de utilizat?
Polestar 3 consumă mai puțină electricitate: 19 kWh/100 km față de 19,5 kWh/100 km în Porsche Cayenne Electric. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 75 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.





