Mercedes EQE SUV vs Polestar 3

Polestar 3 conduce 8 la 1

Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — Mercedes EQE SUV 170 kW, Polestar 3 350 kW · Încărcare 10–80% — Mercedes EQE SUV 32 min, Polestar 3 22 min · Putere — Mercedes EQE SUV 449 CP, Polestar 3 544 CP.

Mercedes EQE SUV

Mercedes EQE SUV este un vehicul electric de tip SUV, din segmentul E, care oferă trei configurații diferite ale sistemului de propulsie și capacități ale bateriei.

Polestar 3

Polestar 3 este un SUV mare din segmentul E în trei variante: autonomie WLTP între 601 și 647 km, putere între 333 și 680 CP.

Profil față de piață: Mercedes EQE SUV vs Polestar 3

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Mercedes EQE SUV sau Polestar 3 — cine câștigă unde

Polestar 3 conduce 8 la 1

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmPolestar 3 +50 km
    Mercedes EQE SUV
    597
    Polestar 3
    647
  • Baterie kWhPolestar 3 +10 kWh
    Mercedes EQE SUV
    96
    Polestar 3
    106
  • Consum ↓ kWh/100 kmPolestar 3 −0,3 kWh/100 km
    Mercedes EQE SUV
    19,3
    Polestar 3
    19
  • Putere CPPolestar 3 +95 CP
    Mercedes EQE SUV
    449
    Polestar 3
    544
  • 0–100 km/h ↓ sFără diferență
    Mercedes EQE SUV
    4,7
    Polestar 3
    4,7
  • Viteză maximă km/hPolestar 3 +20 km/h
    Mercedes EQE SUV
    210
    Polestar 3
    230
  • Încărcare DC kWPolestar 3 +180 kW
    Mercedes EQE SUV
    170
    Polestar 3
    350
  • Încărcare AC kWFără diferență
    Mercedes EQE SUV
    11
    Polestar 3
    11
  • Încărcare ↓ minPolestar 3 −10 min
    Mercedes EQE SUV
    32
    Polestar 3
    22
  • Greutate ↓ kgPolestar 3 −125 kg
    Mercedes EQE SUV
    2615
    Polestar 3
    2490
  • Portbagaj lMercedes EQE SUV +36 l
    Mercedes EQE SUV
    520
    Polestar 3
    484

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Mercedes EQE SUV vs Polestar 3

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Mercedes EQE SUV vs Polestar 3
Parametri-cheie Mercedes EQE SUV
EQE 500 4MATIC
Polestar 3
Dual Motor
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP597 km647 kmPolestar +50 km
Baterie96 kWh106 kWhPolestar +10 kWh
Consum ↓19,3 kWh/100 km19 kWh/100 kmPolestar −0,3 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC170 kW350 kWPolestar +180 kW
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare 10–80% ↓32 min22 minPolestar −10 min
Autonomie pe minut de încărcare13,1 km/min20,6 km/minPolestar +7,5 km/min
Tensiune400 V800 VPolestar +400 V
Performanță și tracțiune
Putere449 CP544 CPPolestar +95 CP
0–100 km/h ↓4,7 s4,7 sFără diferență
Viteză maximă210 km/h230 km/hPolestar +20 km/h
TracțiuneAWDAWD—
Aspecte practice
Greutate ↓2615 kg2490 kgPolestar −125 kg
Portbagaj520 l484 lMercedes +36 l
Lungime4863 mm4900 mmPolestar +37 mm
Lățime1940 mm——
Înălțime1707 mm1622 mmMercedes +85 mm
Ampatament3030 mm2985 mmMercedes +45 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Mercedes EQE SUV

Cost la 100 km5,79
Lunar72
Anual869

Polestar 3

Cost la 100 km5,7
Lunar71
Anual855

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Mercedes EQE SUV

Polestar 3

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Mercedes EQE SUV sau Polestar 3?

Polestar 3 merge mai departe: 647 km WLTP față de cei 597 km ai modelului Mercedes EQE SUV. Aceasta este o diferență de 50 km.

Care se încarcă mai repede?

Mercedes EQE SUV acceptă până la 170 kW DC, Polestar 3 până la 350 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 32 și 22 min.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.