Hyundai Ioniq 9 vs Polestar 3
Polestar 3 conduce 8 la 3
Cele mai mari diferențe: Putere — Hyundai Ioniq 9 218 CP, Polestar 3 544 CP · 0–100 km/h — Hyundai Ioniq 9 9,4 s, Polestar 3 4,7 s · Încărcare DC — Hyundai Ioniq 9 233 kW, Polestar 3 350 kW.
Hyundai Ioniq 9
Hyundai Ioniq 9 este un SUV electric din segmentul E, care oferă un volum al portbagajului de 338 litri și trei variante de motorizare, cu o putere variind de la 218 CP până la 428 CP.
Polestar 3
Polestar 3 este un SUV mare din segmentul E în trei variante: autonomie WLTP între 601 și 647 km, putere între 333 și 680 CP.
Profil față de piață: Hyundai Ioniq 9 vs Polestar 3
Hyundai Ioniq 9Long Range RWD
Polestar 3Dual Motor
Hyundai Ioniq 9 sau Polestar 3 — cine câștigă unde
Polestar 3 conduce 8 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmPolestar 3 +27 km
- Baterie kWhHyundai Ioniq 9 +4,3 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmHyundai Ioniq 9 −1,7 kWh/100 km
- Putere CPPolestar 3 +326 CP
- 0–100 km/h ↓ sPolestar 3 −4,7 s
- Viteză maximă km/hPolestar 3 +40 km/h
- Încărcare DC kWPolestar 3 +117 kW
- Încărcare AC kWPolestar 3 +0,5 kW
- Încărcare ↓ minPolestar 3 −2 min
- Greutate ↓ kgHyundai Ioniq 9 −20 kg
- Portbagaj lPolestar 3 +146 l
Date tehnice: Hyundai Ioniq 9 vs Polestar 3
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Hyundai Ioniq 9Long Range RWD | Polestar 3Dual Motor | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 620 km | 647 km | Polestar +27 km |
| Baterie | 110,3 kWh | 106 kWh | Hyundai +4,3 kWh |
| Consum ↓ | 17,3 kWh/100 km | 19 kWh/100 km | Hyundai −1,7 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 233 kW | 350 kW | Polestar +117 kW |
| Încărcare AC | 10,5 kW | 11 kW | Polestar +0,5 kW |
| Încărcare 10–80% ↓ | 24 min | 22 min | Polestar −2 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 18,1 km/min | 20,6 km/min | Polestar +2,5 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 218 CP | 544 CP | Polestar +326 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 9,4 s | 4,7 s | Polestar −4,7 s |
| Viteză maximă | 190 km/h | 230 km/h | Polestar +40 km/h |
| Tracțiune | RWD | AWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2470 kg | 2490 kg | Hyundai −20 kg |
| Portbagaj | 338 l | 484 l | Polestar +146 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Nu | doar Hyundai |
| Lungime | 5060 mm | 4900 mm | Hyundai +160 mm |
| Lățime | 1980 mm | — | — |
| Înălțime | 1790 mm | 1622 mm | Hyundai +168 mm |
| Ampatament | 3130 mm | 2985 mm | Hyundai +145 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Hyundai Ioniq 9
Polestar 3
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Hyundai Ioniq 9
Polestar 3
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Hyundai Ioniq 9 sau Polestar 3?
Polestar 3 merge mai departe: 647 km WLTP față de cei 620 km ai modelului Hyundai Ioniq 9. Aceasta este o diferență de 27 km.
De ce Hyundai Ioniq 9 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Polestar 3?
Hyundai Ioniq 9 are 110,3 kWh și parcurge 620 km, în timp ce Polestar 3, cu bateria de 106 kWh, parcurge 647 km. Consumul de energie decide: 17,3 față de 19 kWh/100 km.
Cum diferă tracțiunea la Hyundai Ioniq 9 și Polestar 3?
Hyundai Ioniq 9 are RWD și 218 CP. Polestar 3 are AWD și 544 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Hyundai Ioniq 9 — bateria sa de 110,3 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Polestar 3, cu 106 kWh, nu oferă această opțiune.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



