Porsche Cayenne Electric vs Xpeng G9L
Porsche Cayenne Electric conduce 7 la 3
Cele mai mari diferențe: 0–100 km/h — Porsche Cayenne Electric 3,8 s, Xpeng G9L 7 s · Putere — Porsche Cayenne Electric 544 CP, Xpeng G9L 367 CP · Încărcare DC — Porsche Cayenne Electric 400 kW, Xpeng G9L 540 kW.
Porsche Cayenne Electric
Porsche Cayenne Electric este un SUV electric din clasa E, care oferă trei variante de motorizare, cu puteri cuprinse între 408 CP și 857 CP.
Xpeng G9L
Xpeng G9L este un SUV cu șapte locuri din segmentul E: baterie de 110 kWh, autonomie WLTP de până la 591 km și încărcare DC de 540 kW.
Profil față de piață: Porsche Cayenne Electric vs Xpeng G9L
- Porsche Cayenne ElectricS Electric
Xpeng G9LRWD Long Range
Porsche Cayenne Electric sau Xpeng G9L — cine câștigă unde
Porsche Cayenne Electric conduce 7 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmPorsche Cayenne Electric +62 km
- Baterie kWhPorsche Cayenne Electric +3 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmPorsche Cayenne Electric −1,6 kWh/100 km
- Putere CPPorsche Cayenne Electric +177 CP
- 0–100 km/h ↓ sPorsche Cayenne Electric −3,2 s
- Viteză maximă km/hPorsche Cayenne Electric +50 km/h
- Încărcare DC kWXpeng G9L +140 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minXpeng G9L −4 min
- Greutate ↓ kgPorsche Cayenne Electric −145 kg
- Portbagaj lXpeng G9L +154 l
Date tehnice: Porsche Cayenne Electric vs Xpeng G9L
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Porsche Cayenne Electric S Electric | Xpeng G9LRWD Long Range | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 653 km | 591 km | Porsche +62 km |
| Baterie | 113 kWh | 110 kWh | Porsche +3 kWh |
| Consum ↓ | 19,5 kWh/100 km | 21,1 kWh/100 km | Porsche −1,6 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 400 kW | 540 kW | Xpeng +140 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 16 min | 12 min | Xpeng −4 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 28,6 km/min | 34,5 km/min | Xpeng +5,9 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 544 CP | 367 CP | Porsche +177 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 3,8 s | 7 s | Porsche −3,2 s |
| Viteză maximă | 250 km/h | 200 km/h | Porsche +50 km/h |
| Tracțiune | AWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2555 kg | 2700 kg | Porsche −145 kg |
| Portbagaj | 781 l | 935 l | Xpeng +154 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Xpeng |
| Lungime | 4991 mm | 5120 mm | Xpeng +129 mm |
| Lățime | 1980 mm | 1999 mm | Xpeng +19 mm |
| Înălțime | 1674 mm | 1788 mm | Xpeng +114 mm |
| Ampatament | 3023 mm | 3100 mm | Xpeng +77 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Porsche Cayenne Electric
Xpeng G9L
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Porsche Cayenne Electric
Xpeng G9L
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Porsche Cayenne Electric sau Xpeng G9L?
Porsche Cayenne Electric merge mai departe: 653 km WLTP față de cei 591 km ai modelului Xpeng G9L. Aceasta este o diferență de 62 km.
Cum diferă tracțiunea la Porsche Cayenne Electric și Xpeng G9L?
Porsche Cayenne Electric are AWD și 544 CP. Xpeng G9L are RWD și 367 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Xpeng G9L — bateria sa de 110 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Porsche Cayenne Electric, cu 113 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — Porsche Cayenne Electric sau Xpeng G9L?
Porsche Cayenne Electric este mai puternic: 544 CP față de cei 367 CP ai modelului Xpeng G9L. Diferența este de 177 CP.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




