BMW iX5 vs Xpeng G9L
BMW iX5 conduce 7 la 4
Cele mai mari diferențe: Încărcare AC — BMW iX5 22 kW, Xpeng G9L 11 kW · Încărcare 10–80% — BMW iX5 23 min, Xpeng G9L 12 min · Putere — BMW iX5 578 CP, Xpeng G9L 367 CP.
BMW iX5
BMW iX5 este un SUV electric din segmentul E, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 578 cai putere, o autonomie de până la 845 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 460 kW.
Xpeng G9L
Xpeng G9L este un SUV cu șapte locuri din segmentul E: baterie de 110 kWh, autonomie WLTP de până la 591 km și încărcare DC de 540 kW.
Profil față de piață: BMW iX5 vs Xpeng G9L
BMW iX5 sau Xpeng G9L — cine câștigă unde
BMW iX5 conduce 7 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBMW iX5 +254 km
- Baterie kWhBMW iX5 +31 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX5 −1 kWh/100 km
- Putere CPBMW iX5 +211 CP
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX5 −2,4 s
- Viteză maximă km/hBMW iX5 +10 km/h
- Încărcare DC kWXpeng G9L +80 kW
- Încărcare AC kWBMW iX5 +11 kW
- Încărcare ↓ minXpeng G9L −11 min
- Greutate ↓ kgXpeng G9L −125 kg
- Portbagaj lXpeng G9L +280 l
Date tehnice: BMW iX5 vs Xpeng G9L
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BMW iX560 xDrive | Xpeng G9LRWD Long Range | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 845 km | 591 km | BMW +254 km |
| Baterie | 141 kWh | 110 kWh | BMW +31 kWh |
| Consum ↓ | 20,1 kWh/100 km | 21,1 kWh/100 km | BMW −1 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 460 kW | 540 kW | Xpeng +80 kW |
| Încărcare AC | 22 kW | 11 kW | BMW +11 kW |
| Încărcare 10–80% ↓ | 23 min | 12 min | Xpeng −11 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 25,7 km/min | 34,5 km/min | Xpeng +8,8 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 578 CP | 367 CP | BMW +211 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,6 s | 7 s | BMW −2,4 s |
| Viteză maximă | 210 km/h | 200 km/h | BMW +10 km/h |
| Tracțiune | AWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2825 kg | 2700 kg | Xpeng −125 kg |
| Portbagaj | 655 l | 935 l | Xpeng +280 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Xpeng |
| Lungime | 4994 mm | 5120 mm | Xpeng +126 mm |
| Lățime | 2000 mm | 1999 mm | BMW +1 mm |
| Înălțime | 1748 mm | 1788 mm | Xpeng +40 mm |
| Ampatament | 3035 mm | 3100 mm | Xpeng +65 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BMW iX5
Xpeng G9L
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Xpeng G9L
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BMW iX5 sau Xpeng G9L?
BMW iX5 merge mai departe: 845 km WLTP față de cei 591 km ai modelului Xpeng G9L. Aceasta este o diferență de 254 km.
Cum diferă tracțiunea la BMW iX5 și Xpeng G9L?
BMW iX5 are AWD și 578 CP. Xpeng G9L are RWD și 367 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Xpeng G9L — bateria sa de 110 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BMW iX5, cu 141 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — BMW iX5 sau Xpeng G9L?
BMW iX5 este mai puternic: 578 CP față de cei 367 CP ai modelului Xpeng G9L. Diferența este de 211 CP.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.





