BMW iX5 vs Kia EV9

BMW iX5 conduce 10 la 1

Cele mai mari diferențe: Putere — BMW iX5 578 CP, Kia EV9 204 CP · Încărcare DC — BMW iX5 460 kW, Kia EV9 210 kW · 0–100 km/h — BMW iX5 4,6 s, Kia EV9 9,4 s.

BMW iX5

BMW iX5 este un SUV electric din segmentul E, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 578 cai putere, o autonomie de până la 845 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 460 kW.

Kia EV9

Kia EV9 este un SUV electric din segmentul E, care oferă patru variante de motorizare, cu diferite puteri și autonomii.

Profil față de piață: BMW iX5 vs Kia EV9

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

BMW iX5 sau Kia EV9 — cine câștigă unde

BMW iX5 conduce 10 la 1

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmBMW iX5 +282 km
    BMW iX5
    845
    Kia EV9
    563
  • Baterie kWhBMW iX5 +41,2 kWh
    BMW iX5
    141
    Kia EV9
    99,8
  • Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX5 −0,1 kWh/100 km
    BMW iX5
    20,1
    Kia EV9
    20,2
  • Putere CPBMW iX5 +374 CP
    BMW iX5
    578
    Kia EV9
    204
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX5 −4,8 s
    BMW iX5
    4,6
    Kia EV9
    9,4
  • Viteză maximă km/hBMW iX5 +25 km/h
    BMW iX5
    210
    Kia EV9
    185
  • Încărcare DC kWBMW iX5 +250 kW
    BMW iX5
    460
    Kia EV9
    210
  • Încărcare AC kWBMW iX5 +11 kW
    BMW iX5
    22
    Kia EV9
    11
  • Încărcare ↓ minBMW iX5 −1 min
    BMW iX5
    23
    Kia EV9
    24
  • Greutate ↓ kgKia EV9 −399 kg
    BMW iX5
    2825
    Kia EV9
    2426
  • Portbagaj lBMW iX5 +322 l
    BMW iX5
    655
    Kia EV9
    333

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: BMW iX5 vs Kia EV9

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: BMW iX5 vs Kia EV9
Parametri-cheie BMW iX5
60 xDrive
Kia EV9
99.8 kWh RWD
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP845 km563 kmBMW +282 km
Baterie141 kWh99,8 kWhBMW +41,2 kWh
Consum ↓20,1 kWh/100 km20,2 kWh/100 kmBMW −0,1 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC460 kW210 kWBMW +250 kW
Încărcare AC22 kW11 kWBMW +11 kW
Încărcare 10–80% ↓23 min24 minBMW −1 min
Autonomie pe minut de încărcare25,7 km/min16,4 km/minBMW +9,3 km/min
Tensiune800 V800 VFără diferență
Performanță și tracțiune
Putere578 CP204 CPBMW +374 CP
0–100 km/h ↓4,6 s9,4 sBMW −4,8 s
Viteză maximă210 km/h185 km/hBMW +25 km/h
TracțiuneAWDRWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓2825 kg2426 kgKia −399 kg
Portbagaj655 l333 lBMW +322 l
V2L (alimentare externă)NuDadoar Kia
Lungime4994 mm5010 mmKia +16 mm
Lățime2000 mm1980 mmBMW +20 mm
Înălțime1748 mm1755 mmKia +7 mm
Ampatament3035 mm3100 mmKia +65 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

BMW iX5

Cost la 100 km6,03
Lunar75
Anual905

Kia EV9

Cost la 100 km6,06
Lunar76
Anual909

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

BMW iX5

Kia EV9

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — BMW iX5 sau Kia EV9?

BMW iX5 merge mai departe: 845 km WLTP față de cei 563 km ai modelului Kia EV9. Aceasta este o diferență de 282 km.

Cum diferă tracțiunea la BMW iX5 și Kia EV9?

BMW iX5 are AWD și 578 CP. Kia EV9 are RWD și 204 CP.

Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?

Doar Kia EV9 — bateria sa de 99,8 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BMW iX5, cu 141 kWh, nu oferă această opțiune.

Care este mai puternic — BMW iX5 sau Kia EV9?

BMW iX5 este mai puternic: 578 CP față de cei 204 CP ai modelului Kia EV9. Diferența este de 374 CP.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.