BMW iX5 vs Porsche Cayenne Electric
Porsche Cayenne Electric conduce 6 la 5
Cele mai mari diferențe: Încărcare AC — BMW iX5 22 kW, Porsche Cayenne Electric 11 kW · Încărcare 10–80% — BMW iX5 23 min, Porsche Cayenne Electric 16 min · Autonomie WLTP — BMW iX5 845 km, Porsche Cayenne Electric 653 km.
BMW iX5
BMW iX5 este un SUV electric din segmentul E, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 578 cai putere, o autonomie de până la 845 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 460 kW.
Porsche Cayenne Electric
Porsche Cayenne Electric este un SUV electric din clasa E, care oferă trei variante de motorizare, cu puteri cuprinse între 408 CP și 857 CP.
Profil față de piață: BMW iX5 vs Porsche Cayenne Electric
BMW iX560 xDrive- Porsche Cayenne ElectricS Electric
BMW iX5 sau Porsche Cayenne Electric — cine câștigă unde
Porsche Cayenne Electric conduce 6 la 5
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBMW iX5 +192 km
- Baterie kWhBMW iX5 +28 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmPorsche Cayenne Electric −0,6 kWh/100 km
- Putere CPBMW iX5 +34 CP
- 0–100 km/h ↓ sPorsche Cayenne Electric −0,8 s
- Viteză maximă km/hPorsche Cayenne Electric +40 km/h
- Încărcare DC kWBMW iX5 +60 kW
- Încărcare AC kWBMW iX5 +11 kW
- Încărcare ↓ minPorsche Cayenne Electric −7 min
- Greutate ↓ kgPorsche Cayenne Electric −270 kg
- Portbagaj lPorsche Cayenne Electric +126 l
Date tehnice: BMW iX5 vs Porsche Cayenne Electric
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BMW iX560 xDrive | Porsche Cayenne Electric S Electric | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 845 km | 653 km | BMW +192 km |
| Baterie | 141 kWh | 113 kWh | BMW +28 kWh |
| Consum ↓ | 20,1 kWh/100 km | 19,5 kWh/100 km | Porsche −0,6 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 460 kW | 400 kW | BMW +60 kW |
| Încărcare AC | 22 kW | 11 kW | BMW +11 kW |
| Încărcare 10–80% ↓ | 23 min | 16 min | Porsche −7 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 25,7 km/min | 28,6 km/min | Porsche +2,9 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 578 CP | 544 CP | BMW +34 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,6 s | 3,8 s | Porsche −0,8 s |
| Viteză maximă | 210 km/h | 250 km/h | Porsche +40 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2825 kg | 2555 kg | Porsche −270 kg |
| Portbagaj | 655 l | 781 l | Porsche +126 l |
| Lungime | 4994 mm | 4991 mm | BMW +3 mm |
| Lățime | 2000 mm | 1980 mm | BMW +20 mm |
| Înălțime | 1748 mm | 1674 mm | BMW +74 mm |
| Ampatament | 3035 mm | 3023 mm | BMW +12 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BMW iX5
Porsche Cayenne Electric
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Porsche Cayenne Electric
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BMW iX5 sau Porsche Cayenne Electric?
BMW iX5 merge mai departe: 845 km WLTP față de cei 653 km ai modelului Porsche Cayenne Electric. Aceasta este o diferență de 192 km.
Care are portbagajul mai mare?
Porsche Cayenne Electric are capacitate mai mare: 781 l față de 655 l în BMW iX5. Diferența este de 126 l.
Care se încarcă mai repede?
BMW iX5 acceptă până la 460 kW DC, Porsche Cayenne Electric până la 400 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 23 și 16 min.
Care este mai ieftin de utilizat?
Porsche Cayenne Electric consumă mai puțină electricitate: 19,5 kWh/100 km față de 20,1 kWh/100 km în BMW iX5. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 90 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



