Volvo EX90 vs Xpeng G9L
Egalitate: 5 la 5
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Volvo EX90 324 l, Xpeng G9L 935 l · Încărcare 10–80% — Volvo EX90 22 min, Xpeng G9L 12 min · Încărcare DC — Volvo EX90 350 kW, Xpeng G9L 540 kW.
Volvo EX90
Volvo EX90 este un SUV electric din segmentul E, care oferă trei variante de motorizare, cu puteri cuprinse între 333 și 680 de CP.
Xpeng G9L
Xpeng G9L este un SUV cu șapte locuri din segmentul E: baterie de 110 kWh, autonomie WLTP de până la 591 km și încărcare DC de 540 kW.
Profil față de piață: Volvo EX90 vs Xpeng G9L
Volvo EX90Twin Motor
Xpeng G9LRWD Long Range
Volvo EX90 sau Xpeng G9L — cine câștigă unde
Egalitate: 5 la 5
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmVolvo EX90 +34 km
- Baterie kWhXpeng G9L +4 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmVolvo EX90 −1,7 kWh/100 km
- Putere CPVolvo EX90 +89 CP
- 0–100 km/h ↓ sVolvo EX90 −1,5 s
- Viteză maximă km/hXpeng G9L +20 km/h
- Încărcare DC kWXpeng G9L +190 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minXpeng G9L −10 min
- Greutate ↓ kgVolvo EX90 −10 kg
- Portbagaj lXpeng G9L +611 l
Date tehnice: Volvo EX90 vs Xpeng G9L
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Volvo EX90Twin Motor | Xpeng G9LRWD Long Range | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 625 km | 591 km | Volvo +34 km |
| Baterie | 106 kWh | 110 kWh | Xpeng +4 kWh |
| Consum ↓ | 19,4 kWh/100 km | 21,1 kWh/100 km | Volvo −1,7 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 350 kW | 540 kW | Xpeng +190 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 22 min | 12 min | Xpeng −10 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 19,9 km/min | 34,5 km/min | Xpeng +14,6 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 456 CP | 367 CP | Volvo +89 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 5,5 s | 7 s | Volvo −1,5 s |
| Viteză maximă | 180 km/h | 200 km/h | Xpeng +20 km/h |
| Tracțiune | AWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2690 kg | 2700 kg | Volvo −10 kg |
| Portbagaj | 324 l | 935 l | Xpeng +611 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 5037 mm | 5120 mm | Xpeng +83 mm |
| Lățime | 1964 mm | 1999 mm | Xpeng +35 mm |
| Înălțime | 1744 mm | 1788 mm | Xpeng +44 mm |
| Ampatament | 2985 mm | 3100 mm | Xpeng +115 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Volvo EX90
Xpeng G9L
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Volvo EX90
Xpeng G9L
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Volvo EX90 sau Xpeng G9L?
Volvo EX90 merge mai departe: 625 km WLTP față de cei 591 km ai modelului Xpeng G9L. Aceasta este o diferență de 34 km.
De ce Xpeng G9L are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Volvo EX90?
Xpeng G9L are 110 kWh și parcurge 591 km, în timp ce Volvo EX90, cu bateria de 106 kWh, parcurge 625 km. Consumul de energie decide: 21,1 față de 19,4 kWh/100 km.
Cum diferă tracțiunea la Volvo EX90 și Xpeng G9L?
Volvo EX90 are AWD și 456 CP. Xpeng G9L are RWD și 367 CP.
Care are portbagajul mai mare?
Xpeng G9L are capacitate mai mare: 935 l față de 324 l în Volvo EX90. Diferența este de 611 l.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




