Nissan Leaf vs Xpeng L03
Nissan Leaf conduce 5 la 4
Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — Nissan Leaf 150 kW, Xpeng L03 236 kW · Autonomie WLTP — Nissan Leaf 622 km, Xpeng L03 520 km · Portbagaj — Nissan Leaf 437 l, Xpeng L03 367 l.
Nissan Leaf
Nissan Leaf de a treia generație este un crossover din segmentul C, în anul model 2026 în două variante: autonomie WLTP între 451 și 622 km.
Xpeng L03
Xpeng L03 este un SUV din segmentul C, în anul model 2026 în trei variante: autonomie WLTP între 440 și 520 km, putere între 222 și 431 CP.
Profil față de piață: Nissan Leaf vs Xpeng L03
Nissan Leaf75 kWh
Xpeng L03Long Range RWD
Nissan Leaf sau Xpeng L03 — cine câștigă unde
Nissan Leaf conduce 5 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmNissan Leaf +102 km
- Baterie kWhNissan Leaf +3,8 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmNissan Leaf −2,2 kWh/100 km
- Putere CPXpeng L03 +32 CP
- 0–100 km/h ↓ sXpeng L03 −1 s
- Viteză maximă km/hXpeng L03 +20 km/h
- Încărcare DC kWXpeng L03 +86 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgNissan Leaf −57 kg
- Portbagaj lNissan Leaf +70 l
Date tehnice: Nissan Leaf vs Xpeng L03
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Nissan Leaf75 kWh | Xpeng L03Long Range RWD | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 622 km | 520 km | Nissan +102 km |
| Baterie | 75 kWh | 71,2 kWh | Nissan +3,8 kWh |
| Consum ↓ | 13,8 kWh/100 km | 16 kWh/100 km | Nissan −2,2 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 150 kW | 236 kW | Xpeng +86 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 30 min 20–80% | 20 min 10–80% | 10 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 12,4 km/min | 18,2 km/min | Xpeng +5,8 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 217 CP | 249 CP | Xpeng +32 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 7,6 s | 6,6 s | Xpeng −1 s |
| Viteză maximă | 160 km/h | 180 km/h | Xpeng +20 km/h |
| Tracțiune | FWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1883 kg | 1940 kg | Nissan −57 kg |
| Portbagaj | 437 l | 367 l | Nissan +70 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4350 mm | 4650 mm | Xpeng +300 mm |
| Lățime | 1810 mm | 1920 mm | Xpeng +110 mm |
| Înălțime | 1550 mm | 1600 mm | Xpeng +50 mm |
| Ampatament | 2690 mm | 2850 mm | Xpeng +160 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Nissan Leaf
Xpeng L03
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Nissan Leaf
Alte comparații în această clasă: Crossover / SUV, segmentul C
Nissan Leafvs
Toyota C-HR+
Nissan Leafvs
Kia EV3
Nissan Leafvs
Renault Megane E-Tech
Nissan Leafvs
Kia Niro EV
Nissan Leafvs
Leapmotor B10
Nissan Leafvs
Nissan Leafvs
MG S5 EV
Nissan Leafvs
BYD Atto 3
Nissan Leafvs
Volkswagen ID.3
Nissan Leafvs
Škoda Elroq
Nissan Leafvs
Audi Q4 Sportback e-tron
Xpeng L03vs
BMW iX2
Xpeng L03vs
BYD Atto 3
Xpeng L03vs
Škoda Elroq
Xpeng L03vs
Audi Q4 Sportback e-tronÎntrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Nissan Leaf sau Xpeng L03?
Nissan Leaf merge mai departe: 622 km WLTP față de cei 520 km ai modelului Xpeng L03. Aceasta este o diferență de 102 km.
Cum diferă tracțiunea la Nissan Leaf și Xpeng L03?
Nissan Leaf are FWD și 217 CP. Xpeng L03 are RWD și 249 CP.
Care are portbagajul mai mare?
Nissan Leaf are capacitate mai mare: 437 l față de 367 l în Xpeng L03. Diferența este de 70 l.
Care se încarcă mai repede?
Nissan Leaf acceptă până la 150 kW DC, Xpeng L03 până la 236 kW.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.