BYD Sealion 7 vs Leapmotor C10
BYD Sealion 7 conduce 6 la 3
Cele mai mari diferențe: Putere — BYD Sealion 7 530 CP, Leapmotor C10 299 CP · 0–100 km/h — BYD Sealion 7 4,5 s, Leapmotor C10 6,6 s · Încărcare DC — BYD Sealion 7 230 kW, Leapmotor C10 180 kW.
BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 este un SUV din segmentul D în trei variante: autonomie WLTP între 456 și 502 km, putere între 312 și 530 CP.
Leapmotor C10
Leapmotor C10 este un SUV din segmentul D în trei variante: autonomie WLTP între 420 și 510 km, putere între 218 și 571 CP.
Profil față de piață: BYD Sealion 7 vs Leapmotor C10
BYD Sealion 7Excellence AWD
Leapmotor C10Design Long Range RWD (81,9 kWh)
BYD Sealion 7 sau Leapmotor C10 — cine câștigă unde
BYD Sealion 7 conduce 6 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmLeapmotor C10 +8 km
- Baterie kWhBYD Sealion 7 +9,4 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmLeapmotor C10 −0,2 kWh/100 km
- Putere CPBYD Sealion 7 +231 CP
- 0–100 km/h ↓ sBYD Sealion 7 −2,1 s
- Viteză maximă km/hBYD Sealion 7 +25 km/h
- Încărcare DC kWBYD Sealion 7 +50 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgLeapmotor C10 −405 kg
- Portbagaj lBYD Sealion 7 +85 l
Date tehnice: BYD Sealion 7 vs Leapmotor C10
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BYD Sealion 7Excellence AWD | Leapmotor C10Design Long Range RWD (81,9 kWh) | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 502 km | 510 km | Leapmotor +8 km |
| Baterie | 91,3 kWh | 81,9 kWh | BYD +9,4 kWh |
| Consum ↓ | 18,2 kWh/100 km | 18 kWh/100 km | Leapmotor −0,2 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 230 kW | 180 kW | BYD +50 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 24 min 10–80% | 22 min 30–80% | 2 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 14,6 km/min | 11,6 km/min | BYD +3 km/min |
| Tensiune | — | 800 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 530 CP | 299 CP | BYD +231 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,5 s | 6,6 s | BYD −2,1 s |
| Viteză maximă | 215 km/h | 190 km/h | BYD +25 km/h |
| Tracțiune | AWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2435 kg | 2030 kg | Leapmotor −405 kg |
| Portbagaj | 520 l | 435 l | BYD +85 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Leapmotor |
| Lungime | 4830 mm | 4739 mm | BYD +91 mm |
| Lățime | — | 1900 mm | — |
| Înălțime | — | 1680 mm | — |
| Ampatament | 2930 mm | 2825 mm | BYD +105 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BYD Sealion 7
Leapmotor C10
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
BYD Sealion 7
Leapmotor C10
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
BYD Sealion 7vs
Mazda CX-6e
BYD Sealion 7vs
Hyundai Ioniq 5 N
BYD Sealion 7vs
Hyundai Ioniq 5
BYD Sealion 7vs
Xpeng G6
BYD Sealion 7vs
Tesla Model Y
BYD Sealion 7vs
BMW iX4
Leapmotor C10vs
Xpeng G6
Leapmotor C10vs
Kia EV5
Leapmotor C10vs
BYD Seal U
Leapmotor C10vs
Mazda CX-6e
Leapmotor C10vs
Tesla Model Y
Leapmotor C10vs
BMW iX4Întrebări frecvente despre această comparație
De ce BYD Sealion 7 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Leapmotor C10?
BYD Sealion 7 are 91,3 kWh și parcurge 502 km, în timp ce Leapmotor C10, cu bateria de 81,9 kWh, parcurge 510 km. Consumul de energie decide: 18,2 față de 18 kWh/100 km.
Cum diferă tracțiunea la BYD Sealion 7 și Leapmotor C10?
BYD Sealion 7 are AWD și 530 CP. Leapmotor C10 are RWD și 299 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Leapmotor C10 — bateria sa de 81,9 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BYD Sealion 7, cu 91,3 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — BYD Sealion 7 sau Leapmotor C10?
BYD Sealion 7 este mai puternic: 530 CP față de cei 299 CP ai modelului Leapmotor C10. Diferența este de 231 CP.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.