BYD Sealion 7 vs Xpeng G6
Xpeng G6 conduce 6 la 4
Cele mai mari diferențe: Încărcare 10–80% — BYD Sealion 7 24 min, Xpeng G6 12 min · Încărcare DC — BYD Sealion 7 230 kW, Xpeng G6 451 kW · Putere — BYD Sealion 7 530 CP, Xpeng G6 296 CP.
BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 este un SUV din segmentul D în trei variante: autonomie WLTP între 456 și 502 km, putere între 312 și 530 CP.
Xpeng G6
Xpeng G6 este un crossover din segmentul D care oferă trei variante de propulsie și încărcare rapidă DC până la 451 kW.
Profil față de piață: BYD Sealion 7 vs Xpeng G6
BYD Sealion 7Excellence AWD
Xpeng G6Long Range RWD
BYD Sealion 7 sau Xpeng G6 — cine câștigă unde
Xpeng G6 conduce 6 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmXpeng G6 +23 km
- Baterie kWhBYD Sealion 7 +11,3 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmXpeng G6 −0,7 kWh/100 km
- Putere CPBYD Sealion 7 +234 CP
- 0–100 km/h ↓ sBYD Sealion 7 −2,2 s
- Viteză maximă km/hBYD Sealion 7 +13 km/h
- Încărcare DC kWXpeng G6 +221 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minXpeng G6 −12 min
- Greutate ↓ kgXpeng G6 −320 kg
- Portbagaj lXpeng G6 +51 l
Date tehnice: BYD Sealion 7 vs Xpeng G6
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BYD Sealion 7Excellence AWD | Xpeng G6Long Range RWD | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 502 km | 525 km | Xpeng +23 km |
| Baterie | 91,3 kWh | 80 kWh | BYD +11,3 kWh |
| Consum ↓ | 18,2 kWh/100 km | 17,5 kWh/100 km | Xpeng −0,7 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 230 kW | 451 kW | Xpeng +221 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 24 min | 12 min | Xpeng −12 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 14,6 km/min | 30,6 km/min | Xpeng +16 km/min |
| Tensiune | — | 800 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 530 CP | 296 CP | BYD +234 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,5 s | 6,7 s | BYD −2,2 s |
| Viteză maximă | 215 km/h | 202 km/h | BYD +13 km/h |
| Tracțiune | AWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2435 kg | 2115 kg | Xpeng −320 kg |
| Portbagaj | 520 l | 571 l | Xpeng +51 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Xpeng |
| Lungime | 4830 mm | 4758 mm | BYD +72 mm |
| Lățime | — | 1920 mm | — |
| Înălțime | — | 1650 mm | — |
| Ampatament | 2930 mm | 2890 mm | BYD +40 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BYD Sealion 7
Xpeng G6
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
BYD Sealion 7
Xpeng G6
Alte comparații în această clasă: SUV / Crossover, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BYD Sealion 7 sau Xpeng G6?
Xpeng G6 merge mai departe: 525 km WLTP față de cei 502 km ai modelului BYD Sealion 7. Aceasta este o diferență de 23 km.
De ce BYD Sealion 7 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Xpeng G6?
BYD Sealion 7 are 91,3 kWh și parcurge 502 km, în timp ce Xpeng G6, cu bateria de 80 kWh, parcurge 525 km. Consumul de energie decide: 18,2 față de 17,5 kWh/100 km.
Cum diferă tracțiunea la BYD Sealion 7 și Xpeng G6?
BYD Sealion 7 are AWD și 530 CP. Xpeng G6 are RWD și 296 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Xpeng G6 — bateria sa de 80 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BYD Sealion 7, cu 91,3 kWh, nu oferă această opțiune.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.





