Leapmotor C10 vs Xpeng G6
Xpeng G6 conduce 5 la 4
Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — Leapmotor C10 180 kW, Xpeng G6 451 kW · Portbagaj — Leapmotor C10 435 l, Xpeng G6 571 l · Viteză maximă — Leapmotor C10 190 km/h, Xpeng G6 202 km/h.
Leapmotor C10
Leapmotor C10 este un SUV din segmentul D în trei variante: autonomie WLTP între 420 și 510 km, putere între 218 și 571 CP.
Xpeng G6
Xpeng G6 este un crossover din segmentul D care oferă trei variante de propulsie și încărcare rapidă DC până la 451 kW.
Profil față de piață: Leapmotor C10 vs Xpeng G6
Leapmotor C10Design Long Range RWD (81,9 kWh)
Xpeng G6Long Range RWD
Leapmotor C10 sau Xpeng G6 — cine câștigă unde
Xpeng G6 conduce 5 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmXpeng G6 +15 km
- Baterie kWhLeapmotor C10 +1,9 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmXpeng G6 −0,5 kWh/100 km
- Putere CPLeapmotor C10 +3 CP
- 0–100 km/h ↓ sLeapmotor C10 −0,1 s
- Viteză maximă km/hXpeng G6 +12 km/h
- Încărcare DC kWXpeng G6 +271 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgLeapmotor C10 −85 kg
- Portbagaj lXpeng G6 +136 l
Date tehnice: Leapmotor C10 vs Xpeng G6
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Leapmotor C10Design Long Range RWD (81,9 kWh) | Xpeng G6Long Range RWD | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 510 km | 525 km | Xpeng +15 km |
| Baterie | 81,9 kWh | 80 kWh | Leapmotor +1,9 kWh |
| Consum ↓ | 18 kWh/100 km | 17,5 kWh/100 km | Xpeng −0,5 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 180 kW | 451 kW | Xpeng +271 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 22 min 30–80% | 12 min 10–80% | 10 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 11,6 km/min | 30,6 km/min | Xpeng +19 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 299 CP | 296 CP | Leapmotor +3 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 6,7 s | Leapmotor −0,1 s |
| Viteză maximă | 190 km/h | 202 km/h | Xpeng +12 km/h |
| Tracțiune | RWD | RWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2030 kg | 2115 kg | Leapmotor −85 kg |
| Portbagaj | 435 l | 571 l | Xpeng +136 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4739 mm | 4758 mm | Xpeng +19 mm |
| Lățime | 1900 mm | 1920 mm | Xpeng +20 mm |
| Înălțime | 1680 mm | 1650 mm | Leapmotor +30 mm |
| Ampatament | 2825 mm | 2890 mm | Xpeng +65 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Leapmotor C10
Xpeng G6
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Leapmotor C10
Xpeng G6
Alte comparații în această clasă: SUV / Crossover, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Leapmotor C10 sau Xpeng G6?
Xpeng G6 merge mai departe: 525 km WLTP față de cei 510 km ai modelului Leapmotor C10. Aceasta este o diferență de 15 km.
De ce Leapmotor C10 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Xpeng G6?
Leapmotor C10 are 81,9 kWh și parcurge 510 km, în timp ce Xpeng G6, cu bateria de 80 kWh, parcurge 525 km. Consumul de energie decide: 18 față de 17,5 kWh/100 km.
Care are portbagajul mai mare?
Xpeng G6 are capacitate mai mare: 571 l față de 435 l în Leapmotor C10. Diferența este de 136 l.
Care se încarcă mai repede?
Leapmotor C10 acceptă până la 180 kW DC, Xpeng G6 până la 451 kW.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.





