BMW iX5 vs Volvo EX90
BMW iX5 conduce 8 la 3
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — BMW iX5 655 l, Volvo EX90 324 l · Încărcare AC — BMW iX5 22 kW, Volvo EX90 11 kW · Autonomie WLTP — BMW iX5 845 km, Volvo EX90 625 km.
BMW iX5
BMW iX5 este un SUV electric din segmentul E, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 578 cai putere, o autonomie de până la 845 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 460 kW.
Volvo EX90
Volvo EX90 este un SUV electric din segmentul E, care oferă trei variante de motorizare, cu puteri cuprinse între 333 și 680 de CP.
Profil față de piață: BMW iX5 vs Volvo EX90
BMW iX560 xDrive
Volvo EX90Twin Motor
BMW iX5 sau Volvo EX90 — cine câștigă unde
BMW iX5 conduce 8 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBMW iX5 +220 km
- Baterie kWhBMW iX5 +35 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmVolvo EX90 −0,7 kWh/100 km
- Putere CPBMW iX5 +122 CP
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX5 −0,9 s
- Viteză maximă km/hBMW iX5 +30 km/h
- Încărcare DC kWBMW iX5 +110 kW
- Încărcare AC kWBMW iX5 +11 kW
- Încărcare ↓ minVolvo EX90 −1 min
- Greutate ↓ kgVolvo EX90 −135 kg
- Portbagaj lBMW iX5 +331 l
Date tehnice: BMW iX5 vs Volvo EX90
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BMW iX560 xDrive | Volvo EX90Twin Motor | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 845 km | 625 km | BMW +220 km |
| Baterie | 141 kWh | 106 kWh | BMW +35 kWh |
| Consum ↓ | 20,1 kWh/100 km | 19,4 kWh/100 km | Volvo −0,7 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 460 kW | 350 kW | BMW +110 kW |
| Încărcare AC | 22 kW | 11 kW | BMW +11 kW |
| Încărcare 10–80% ↓ | 23 min | 22 min | Volvo −1 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 25,7 km/min | 19,9 km/min | BMW +5,8 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 578 CP | 456 CP | BMW +122 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,6 s | 5,5 s | BMW −0,9 s |
| Viteză maximă | 210 km/h | 180 km/h | BMW +30 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2825 kg | 2690 kg | Volvo −135 kg |
| Portbagaj | 655 l | 324 l | BMW +331 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Volvo |
| Lungime | 4994 mm | 5037 mm | Volvo +43 mm |
| Lățime | 2000 mm | 1964 mm | BMW +36 mm |
| Înălțime | 1748 mm | 1744 mm | BMW +4 mm |
| Ampatament | 3035 mm | 2985 mm | BMW +50 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BMW iX5
Volvo EX90
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Volvo EX90
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BMW iX5 sau Volvo EX90?
BMW iX5 merge mai departe: 845 km WLTP față de cei 625 km ai modelului Volvo EX90. Aceasta este o diferență de 220 km.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Volvo EX90 — bateria sa de 106 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BMW iX5, cu 141 kWh, nu oferă această opțiune.
Care are portbagajul mai mare?
BMW iX5 are capacitate mai mare: 655 l față de 324 l în Volvo EX90. Diferența este de 331 l.
Care se încarcă mai repede?
BMW iX5 acceptă până la 460 kW DC, Volvo EX90 până la 350 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 23 și 22 min.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




