Peugeot E-3008 vs Škoda Elroq

Škoda Elroq johtaa 6–3

Suurimmat erot: 0–100 km/h — Peugeot E-3008 8,7 s, Škoda Elroq 6,2 s · Teho — Peugeot E-3008 231 hv, Škoda Elroq 299 hv · Akku — Peugeot E-3008 96,9 kWh, Škoda Elroq 77 kWh.

Peugeot E-3008

Peugeot E-3008 on C-segmentin SUV, mallivuonna 2026 kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 497–698 km, teho 213–325 hv.

Škoda Elroq

Škoda Elroq on sähköinen C-segmentin SUV takaveto- tai nelivetoversiona: teho 190–340 hevosvoimaa, toimintamatka WLTP-mittaustavan mukaan jopa 576 km ja DC-lataus enintään 165 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: Peugeot E-3008 vs Škoda Elroq

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Peugeot E-3008 vai Škoda Elroq — kumpi voittaa missä

Škoda Elroq johtaa 6–3

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmPeugeot E-3008 +122 km
    Peugeot E-3008
    698
    Škoda Elroq
    576
  • Akku kWhPeugeot E-3008 +19,9 kWh
    Peugeot E-3008
    96,9
    Škoda Elroq
    77
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −1,6 kWh/100 km
    Peugeot E-3008
    17,1
    Škoda Elroq
    15,5
  • Teho hvŠkoda Elroq +68 hv
    Peugeot E-3008
    231
    Škoda Elroq
    299
  • 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −2,5 s
    Peugeot E-3008
    8,7
    Škoda Elroq
    6,2
  • Suurin nopeus km/hŠkoda Elroq +10 km/h
    Peugeot E-3008
    170
    Škoda Elroq
    180
  • DC-lataus kWŠkoda Elroq +5 kW
    Peugeot E-3008
    160
    Škoda Elroq
    165
  • AC-lataus kWEi eroa
    Peugeot E-3008
    11
    Škoda Elroq
    11
  • Paino ↓ kgŠkoda Elroq −34 kg
    Peugeot E-3008
    2166
    Škoda Elroq
    2132
  • Tavaratila lPeugeot E-3008 +50 l
    Peugeot E-3008
    520
    Škoda Elroq
    470

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Peugeot E-3008 vs Škoda Elroq

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Peugeot E-3008 vs Škoda Elroq
Tärkeimmät parametrit Peugeot E-3008
230 Long Range
Škoda Elroq
85x
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka698 km576 kmPeugeot +122 km
Akku96,9 kWh77 kWhPeugeot +19,9 kWh
Kulutus ↓17,1 kWh/100 km15,5 kWh/100 kmŠkoda −1,6 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus160 kW165 kWŠkoda +5 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠27 min 20–80%29 min 10–80%2 min
Toimintamatka per latausminuutti15,5 km/min13,9 km/minPeugeot +1,6 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho231 hv299 hvŠkoda +68 hv
0–100 km/h ↓8,7 s6,2 sŠkoda −2,5 s
Suurin nopeus170 km/h180 km/hŠkoda +10 km/h
VetotapaFWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2166 kg2132 kgŠkoda −34 kg
Tavaratila520 l470 lPeugeot +50 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4542 mm4488 mmPeugeot +54 mm
Leveys1895 mm1884 mmPeugeot +11 mm
Korkeus1641 mm1620 mmPeugeot +21 mm
Akseliväli2739 mm2766 mmŠkoda +27 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Peugeot E-3008

Kustannus per 100 km5,13
Kuukaudessa64
Vuodessa770

Škoda Elroq

Kustannus per 100 km4,65
Kuukaudessa58
Vuodessa697

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Peugeot E-3008

Škoda Elroq

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Peugeot E-3008 vai Škoda Elroq?

Peugeot E-3008 kulkee pidemmälle: 698 km WLTP verrattuna Škoda Elroq:n 576 km:iin. Ero on 122 km.

Miten Peugeot E-3008:n ja Škoda Elroq:n voimansiirrot eroavat?

Peugeot E-3008:ssa on FWD ja 231 hv. Škoda Elroq:ssä on AWD ja 299 hv.

Kumpi latautuu nopeammin?

Peugeot E-3008 ottaa vastaan jopa 160 kW DC-tehoa, Škoda Elroq jopa 165 kW.

Kumpi on halvempi käyttää?

Škoda Elroq kuluttaa vähemmän sähköä: 15,5 kWh/100 km verrattuna Peugeot E-3008:n 17,1 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 240 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.