Peugeot E-3008 vs Renault Scenic

Tasapeli 4–4

Suurimmat erot: Paino — Peugeot E-3008 2166 kg, Renault Scenic 1911 kg · 0–100 km/h — Peugeot E-3008 8,7 s, Renault Scenic 7,9 s · Akku — Peugeot E-3008 96,9 kWh, Renault Scenic 89 kWh.

Peugeot E-3008

Peugeot E-3008 on C-segmentin SUV, mallivuonna 2026 kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 497–698 km, teho 213–325 hv.

Renault Scenic

Sähköinen katumaasturi C-segmentissä, tarjoten kaksi akkuvaihtoehtoa jopa 642 kilometrin WLTP-toimintamatkalla.

Profiili markkinoihin verrattuna: Peugeot E-3008 vs Renault Scenic

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Peugeot E-3008 vai Renault Scenic — kumpi voittaa missä

Tasapeli 4–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmPeugeot E-3008 +56 km
    Peugeot E-3008
    698
    Renault Scenic
    642
  • Akku kWhPeugeot E-3008 +7,9 kWh
    Peugeot E-3008
    96,9
    Renault Scenic
    89
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmRenault Scenic −0,3 kWh/100 km
    Peugeot E-3008
    17,1
    Renault Scenic
    16,8
  • Teho hvPeugeot E-3008 +13 hv
    Peugeot E-3008
    231
    Renault Scenic
    218
  • 0–100 km/h ↓ sRenault Scenic −0,8 s
    Peugeot E-3008
    8,7
    Renault Scenic
    7,9
  • Suurin nopeus km/hEi eroa
    Peugeot E-3008
    170
    Renault Scenic
    170
  • DC-lataus kWPeugeot E-3008 +10 kW
    Peugeot E-3008
    160
    Renault Scenic
    150
  • AC-lataus kWEi eroa
    Peugeot E-3008
    11
    Renault Scenic
    11
  • Paino ↓ kgRenault Scenic −255 kg
    Peugeot E-3008
    2166
    Renault Scenic
    1911
  • Tavaratila lRenault Scenic +25 l
    Peugeot E-3008
    520
    Renault Scenic
    545

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Peugeot E-3008 vs Renault Scenic

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Peugeot E-3008 vs Renault Scenic
Tärkeimmät parametrit Peugeot E-3008
230 Long Range
Renault Scenic
Long Range 89 kWh
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka698 km642 kmPeugeot +56 km
Akku96,9 kWh89 kWhPeugeot +7,9 kWh
Kulutus ↓17,1 kWh/100 km16,8 kWh/100 kmRenault −0,3 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus160 kW150 kWPeugeot +10 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠27 min 20–80%28 min 15–80%1 min
Toimintamatka per latausminuutti15,5 km/min14,9 km/minPeugeot +0,6 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho231 hv218 hvPeugeot +13 hv
0–100 km/h ↓8,7 s7,9 sRenault −0,8 s
Suurin nopeus170 km/h170 km/hEi eroa
VetotapaFWDFWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2166 kg1911 kgRenault −255 kg
Tavaratila520 l545 lRenault +25 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4542 mm4470 mmPeugeot +72 mm
Leveys1895 mm1864 mmPeugeot +31 mm
Korkeus1641 mm1571 mmPeugeot +70 mm
Akseliväli2739 mm2785 mmRenault +46 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Peugeot E-3008

Kustannus per 100 km5,13
Kuukaudessa64
Vuodessa770

Renault Scenic

Kustannus per 100 km5,04
Kuukaudessa63
Vuodessa756

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Peugeot E-3008

Renault Scenic

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Peugeot E-3008 vai Renault Scenic?

Peugeot E-3008 kulkee pidemmälle: 698 km WLTP verrattuna Renault Scenic:n 642 km:iin. Ero on 56 km.

Kumpi latautuu nopeammin?

Peugeot E-3008 ottaa vastaan jopa 160 kW DC-tehoa, Renault Scenic jopa 150 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.