Lancia Gamma vs Volvo EX40

Tasapeli 5–5

Suurimmat erot: AC-lataus — Lancia Gamma 7 kW, Volvo EX40 11 kW · Tavaratila — Lancia Gamma 560 l, Volvo EX40 410 l · WLTP-toimintamatka — Lancia Gamma 741 km, Volvo EX40 574 km.

Lancia Gamma

Lancia Gamma on sähköinen C-segmentin crossover kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 543–741 km, teho 230–350 hevosvoimaa ja lataus DC 160 kW.

Volvo EX40

Volvo EX40 on crossover-mallin auto, joka kuuluu C-segmenttiin ja on saatavilla neljällä eri vetovaihtoehdolla. Sen toimintamatka on jopa 574 kilometriä, ja se kiipeää 0–100 km/h nopeuteen 4,6 sekunnissa.

Profiili markkinoihin verrattuna: Lancia Gamma vs Volvo EX40

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Lancia Gamma vai Volvo EX40 — kumpi voittaa missä

Tasapeli 5–5

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmLancia Gamma +167 km
    Lancia Gamma
    741
    Volvo EX40
    574
  • Akku kWhLancia Gamma +15,2 kWh
    Lancia Gamma
    97,2
    Volvo EX40
    82
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −0,4 kWh/100 km
    Lancia Gamma
    16,2
    Volvo EX40
    16,6
  • Teho hvVolvo EX40 +7 hv
    Lancia Gamma
    245
    Volvo EX40
    252
  • 0–100 km/h ↓ sVolvo EX40 −0,5 s
    Lancia Gamma
    7,8
    Volvo EX40
    7,3
  • Suurin nopeus km/hLancia Gamma +10 km/h
    Lancia Gamma
    190
    Volvo EX40
    180
  • DC-lataus kWVolvo EX40 +40 kW
    Lancia Gamma
    160
    Volvo EX40
    200
  • AC-lataus kWVolvo EX40 +4 kW
    Lancia Gamma
    7
    Volvo EX40
    11
  • Paino ↓ kgVolvo EX40 −135 kg
    Lancia Gamma
    2135
    Volvo EX40
    2000
  • Tavaratila lLancia Gamma +150 l
    Lancia Gamma
    560
    Volvo EX40
    410

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs Volvo EX40

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs Volvo EX40
Tärkeimmät parametrit Lancia Gamma
Long Range
Volvo EX40
Single Motor Extended Range
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka741 km574 kmLancia +167 km
Akku97,2 kWh82 kWhLancia +15,2 kWh
Kulutus ↓16,2 kWh/100 km16,6 kWh/100 kmLancia −0,4 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus160 kW200 kWVolvo +40 kW
AC-lataus7 kW11 kWVolvo +4 kW
Latausaika ⚠27 min 20–80%28 min 10–80%1 min
Toimintamatka per latausminuutti16,5 km/min14,3 km/minLancia +2,2 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho245 hv252 hvVolvo +7 hv
0–100 km/h ↓7,8 s7,3 sVolvo −0,5 s
Suurin nopeus190 km/h180 km/hLancia +10 km/h
VetotapaFWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2135 kg2000 kgVolvo −135 kg
Tavaratila560 l410 lLancia +150 l
V2L (ulkoinen virta)KylläEivain Lancia
Pituus4672 mm4440 mmLancia +232 mm
Leveys1898 mm1873 mmLancia +25 mm
Korkeus1664 mm1647 mmLancia +17 mm
Akseliväli2791 mm2702 mmLancia +89 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Lancia Gamma

Kustannus per 100 km4,86
Kuukaudessa61
Vuodessa729

Volvo EX40

Kustannus per 100 km4,98
Kuukaudessa62
Vuodessa747

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Lancia Gamma

Volvo EX40

Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Lancia Gamma vai Volvo EX40?

Lancia Gamma kulkee pidemmälle: 741 km WLTP verrattuna Volvo EX40:n 574 km:iin. Ero on 167 km.

Miten Lancia Gamma:n ja Volvo EX40:n voimansiirrot eroavat?

Lancia Gamma:ssa on FWD ja 245 hv. Volvo EX40:ssä on RWD ja 252 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Lancia Gamma — sen 97,2 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Volvo EX40 ei tarjoa tätä 82 kWh akulla.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Lancia Gamma tarjoaa suuremman tavaratilan: 560 l verrattuna Volvo EX40:n 410 l:iin. Ero on 150 l.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.