Kia EV9 vs Xpeng G9L
Xpeng G9L johtaa 8–2
Suurimmat erot: Tavaratila — Kia EV9 333 l, Xpeng G9L 935 l · DC-lataus — Kia EV9 210 kW, Xpeng G9L 540 kW · Latausaika 10–80% — Kia EV9 24 min, Xpeng G9L 12 min.
Kia EV9
Kia EV9 on sähköinen SUV-malli E-segmentissä, ja se tarjoaa neljä eri voimansiirtoversiota, joilla on erilainen teho ja toimintamatka.
Xpeng G9L
Xpeng G9L on seitsenpaikkainen E-segmentin SUV: akku 110 kWh, WLTP-toimintamatka enintään 591 km ja DC-lataus 540 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Kia EV9 vs Xpeng G9L
Kia EV9 vai Xpeng G9L — kumpi voittaa missä
Xpeng G9L johtaa 8–2
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmXpeng G9L +28 km
- Akku kWhXpeng G9L +10,2 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmKia EV9 −0,9 kWh/100 km
- Teho hvXpeng G9L +163 hv
- 0–100 km/h ↓ sXpeng G9L −2,4 s
- Suurin nopeus km/hXpeng G9L +15 km/h
- DC-lataus kWXpeng G9L +330 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minXpeng G9L −12 min
- Paino ↓ kgKia EV9 −274 kg
- Tavaratila lXpeng G9L +602 l
Tekniset tiedot: Kia EV9 vs Xpeng G9L
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Kia EV999.8 kWh RWD | Xpeng G9LRWD Long Range | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 563 km | 591 km | Xpeng +28 km |
| Akku | 99,8 kWh | 110 kWh | Xpeng +10,2 kWh |
| Kulutus ↓ | 20,2 kWh/100 km | 21,1 kWh/100 km | Kia −0,9 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 210 kW | 540 kW | Xpeng +330 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 24 min | 12 min | Xpeng −12 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 16,4 km/min | 34,5 km/min | Xpeng +18,1 km/min |
| Jännite | 800 V | 800 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 204 hv | 367 hv | Xpeng +163 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 9,4 s | 7 s | Xpeng −2,4 s |
| Suurin nopeus | 185 km/h | 200 km/h | Xpeng +15 km/h |
| Vetotapa | RWD | RWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2426 kg | 2700 kg | Kia −274 kg |
| Tavaratila | 333 l | 935 l | Xpeng +602 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 5010 mm | 5120 mm | Xpeng +110 mm |
| Leveys | 1980 mm | 1999 mm | Xpeng +19 mm |
| Korkeus | 1755 mm | 1788 mm | Xpeng +33 mm |
| Akseliväli | 3100 mm | 3100 mm | Ei eroa |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Kia EV9
Xpeng G9L
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Kia EV9
Xpeng G9L
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti E
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Kia EV9 vai Xpeng G9L?
Xpeng G9L kulkee pidemmälle: 591 km WLTP verrattuna Kia EV9:n 563 km:iin. Ero on 28 km.
Kumpi on tehokkaampi — Kia EV9 vai Xpeng G9L?
Xpeng G9L on tehokkaampi: 367 hv verrattuna Kia EV9:n 204 hv:iin. Ero on 163 hv.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Xpeng G9L tarjoaa suuremman tavaratilan: 935 l verrattuna Kia EV9:n 333 l:iin. Ero on 602 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Kia EV9 ottaa vastaan jopa 210 kW DC-tehoa, Xpeng G9L jopa 540 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 24 ja 12 minuuttia.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




