Hyundai Ioniq 9 vs Xpeng G9L
Xpeng G9L johtaa 7–4
Suurimmat erot: Tavaratila — Hyundai Ioniq 9 338 l, Xpeng G9L 935 l · DC-lataus — Hyundai Ioniq 9 233 kW, Xpeng G9L 540 kW · Latausaika 10–80% — Hyundai Ioniq 9 24 min, Xpeng G9L 12 min.
Hyundai Ioniq 9
Hyundai Ioniq 9 on sähköinen SUV-mallin auto, joka kuuluu E-segmenttiin. Se tarjoaa 338 litraa tavaratilan ja kolme eri voimansiirtovaihtoehtoa, joiden teho vaihtelee 218 hevosvoiman ja 428 hevosvoiman välillä.
Xpeng G9L
Xpeng G9L on seitsenpaikkainen E-segmentin SUV: akku 110 kWh, WLTP-toimintamatka enintään 591 km ja DC-lataus 540 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Hyundai Ioniq 9 vs Xpeng G9L
Hyundai Ioniq 9Long Range RWD
Xpeng G9LRWD Long Range
Hyundai Ioniq 9 vai Xpeng G9L — kumpi voittaa missä
Xpeng G9L johtaa 7–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmHyundai Ioniq 9 +29 km
- Akku kWhHyundai Ioniq 9 +0,3 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmHyundai Ioniq 9 −3,8 kWh/100 km
- Teho hvXpeng G9L +149 hv
- 0–100 km/h ↓ sXpeng G9L −2,4 s
- Suurin nopeus km/hXpeng G9L +10 km/h
- DC-lataus kWXpeng G9L +307 kW
- AC-lataus kWXpeng G9L +0,5 kW
- Latausaika ↓ minXpeng G9L −12 min
- Paino ↓ kgHyundai Ioniq 9 −230 kg
- Tavaratila lXpeng G9L +597 l
Tekniset tiedot: Hyundai Ioniq 9 vs Xpeng G9L
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Hyundai Ioniq 9Long Range RWD | Xpeng G9LRWD Long Range | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 620 km | 591 km | Hyundai +29 km |
| Akku | 110,3 kWh | 110 kWh | Hyundai +0,3 kWh |
| Kulutus ↓ | 17,3 kWh/100 km | 21,1 kWh/100 km | Hyundai −3,8 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 233 kW | 540 kW | Xpeng +307 kW |
| AC-lataus | 10,5 kW | 11 kW | Xpeng +0,5 kW |
| Latausaika 10–80% ↓ | 24 min | 12 min | Xpeng −12 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 18,1 km/min | 34,5 km/min | Xpeng +16,4 km/min |
| Jännite | 800 V | 800 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 218 hv | 367 hv | Xpeng +149 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 9,4 s | 7 s | Xpeng −2,4 s |
| Suurin nopeus | 190 km/h | 200 km/h | Xpeng +10 km/h |
| Vetotapa | RWD | RWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2470 kg | 2700 kg | Hyundai −230 kg |
| Tavaratila | 338 l | 935 l | Xpeng +597 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 5060 mm | 5120 mm | Xpeng +60 mm |
| Leveys | 1980 mm | 1999 mm | Xpeng +19 mm |
| Korkeus | 1790 mm | 1788 mm | Hyundai +2 mm |
| Akseliväli | 3130 mm | 3100 mm | Hyundai +30 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Hyundai Ioniq 9
Xpeng G9L
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Hyundai Ioniq 9
Xpeng G9L
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti E
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Hyundai Ioniq 9 vai Xpeng G9L?
Hyundai Ioniq 9 kulkee pidemmälle: 620 km WLTP verrattuna Xpeng G9L:n 591 km:iin. Ero on 29 km.
Kumpi on tehokkaampi — Hyundai Ioniq 9 vai Xpeng G9L?
Xpeng G9L on tehokkaampi: 367 hv verrattuna Hyundai Ioniq 9:n 218 hv:iin. Ero on 149 hv.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Xpeng G9L tarjoaa suuremman tavaratilan: 935 l verrattuna Hyundai Ioniq 9:n 338 l:iin. Ero on 597 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Hyundai Ioniq 9 ottaa vastaan jopa 233 kW DC-tehoa, Xpeng G9L jopa 540 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 24 ja 12 minuuttia.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




