BYD Sealion 7 vs Voyah Courage

BYD Sealion 7 johtaa 8–2

Suurimmat erot: Teho — BYD Sealion 7 530 hv, Voyah Courage 292 hv · 0–100 km/h — BYD Sealion 7 4,5 s, Voyah Courage 6,8 s · Latausaika 10–80% — BYD Sealion 7 24 min, Voyah Courage 32 min.

BYD Sealion 7

BYD Sealion 7 on D-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 456–502 km, teho 312–530 hv.

Voyah Courage

Voyah Courage on D-segmentin SUV-malli, joka tarjoaa sekä nelivetoa että takavetovaihtoehtoja ja jonka toimintamatka WLTP-standardin mukaan on jopa 476 kilometriä.

Profiili markkinoihin verrattuna: BYD Sealion 7 vs Voyah Courage

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BYD Sealion 7 vai Voyah Courage — kumpi voittaa missä

BYD Sealion 7 johtaa 8–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBYD Sealion 7 +26 km
    BYD Sealion 7
    502
    Voyah Courage
    476
  • Akku kWhBYD Sealion 7 +11,3 kWh
    BYD Sealion 7
    91,3
    Voyah Courage
    80
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBYD Sealion 7 −0,7 kWh/100 km
    BYD Sealion 7
    18,2
    Voyah Courage
    18,9
  • Teho hvBYD Sealion 7 +238 hv
    BYD Sealion 7
    530
    Voyah Courage
    292
  • 0–100 km/h ↓ sBYD Sealion 7 −2,3 s
    BYD Sealion 7
    4,5
    Voyah Courage
    6,8
  • Suurin nopeus km/hBYD Sealion 7 +15 km/h
    BYD Sealion 7
    215
    Voyah Courage
    200
  • DC-lataus kWBYD Sealion 7 +30 kW
    BYD Sealion 7
    230
    Voyah Courage
    200
  • AC-lataus kWEi eroa
    BYD Sealion 7
    11
    Voyah Courage
    11
  • Latausaika ↓ minBYD Sealion 7 −8 min
    BYD Sealion 7
    24
    Voyah Courage
    32
  • Paino ↓ kgVoyah Courage −292 kg
    BYD Sealion 7
    2435
    Voyah Courage
    2143
  • Tavaratila lVoyah Courage +7 l
    BYD Sealion 7
    520
    Voyah Courage
    527

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BYD Sealion 7 vs Voyah Courage

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BYD Sealion 7 vs Voyah Courage
Tärkeimmät parametrit BYD Sealion 7
Excellence AWD
Voyah Courage
RWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka502 km476 kmBYD +26 km
Akku91,3 kWh80 kWhBYD +11,3 kWh
Kulutus ↓18,2 kWh/100 km18,9 kWh/100 kmBYD −0,7 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus230 kW200 kWBYD +30 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓24 min32 minBYD −8 min
Toimintamatka per latausminuutti14,6 km/min10,4 km/minBYD +4,2 km/min
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho530 hv292 hvBYD +238 hv
0–100 km/h ↓4,5 s6,8 sBYD −2,3 s
Suurin nopeus215 km/h200 km/hBYD +15 km/h
VetotapaAWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2435 kg2143 kgVoyah −292 kg
Tavaratila520 l527 lVoyah +7 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Voyah
Pituus4830 mm4725 mmBYD +105 mm
Leveys—1900 mm—
Korkeus—1650 mm—
Akseliväli2930 mm2900 mmBYD +30 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BYD Sealion 7

Kustannus per 100 km5,46
Kuukaudessa68
Vuodessa819

Voyah Courage

Kustannus per 100 km5,67
Kuukaudessa71
Vuodessa850

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BYD Sealion 7

Voyah Courage

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BYD Sealion 7 vai Voyah Courage?

BYD Sealion 7 kulkee pidemmälle: 502 km WLTP verrattuna Voyah Courage:n 476 km:iin. Ero on 26 km.

Miten BYD Sealion 7:n ja Voyah Courage:n voimansiirrot eroavat?

BYD Sealion 7:ssa on AWD ja 530 hv. Voyah Courage:ssä on RWD ja 292 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Voyah Courage — sen 80 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BYD Sealion 7 ei tarjoa tätä 91,3 kWh akulla.

Kumpi on tehokkaampi — BYD Sealion 7 vai Voyah Courage?

BYD Sealion 7 on tehokkaampi: 530 hv verrattuna Voyah Courage:n 292 hv:iin. Ero on 238 hv.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.