BMW iX4 vs Voyah Courage
BMW iX4 johtaa 8–2
Suurimmat erot: DC-lataus — BMW iX4 400 kW, Voyah Courage 200 kW · WLTP-toimintamatka — BMW iX4 828 km, Voyah Courage 476 km · Teho — BMW iX4 469 hv, Voyah Courage 292 hv.
BMW iX4
BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.
Voyah Courage
Voyah Courage on D-segmentin SUV-malli, joka tarjoaa sekä nelivetoa että takavetovaihtoehtoja ja jonka toimintamatka WLTP-standardin mukaan on jopa 476 kilometriä.
Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs Voyah Courage
BMW iX450 xDrive
Voyah CourageRWD
BMW iX4 vai Voyah Courage — kumpi voittaa missä
BMW iX4 johtaa 8–2
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +352 km
- Akku kWhBMW iX4 +28,7 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −3,2 kWh/100 km
- Teho hvBMW iX4 +177 hv
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −1,9 s
- Suurin nopeus km/hBMW iX4 +10 km/h
- DC-lataus kWBMW iX4 +200 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minBMW iX4 −11 min
- Paino ↓ kgVoyah Courage −162 kg
- Tavaratila lVoyah Courage +37 l
Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Voyah Courage
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | BMW iX450 xDrive | Voyah CourageRWD | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 828 km | 476 km | BMW +352 km |
| Akku | 108,7 kWh | 80 kWh | BMW +28,7 kWh |
| Kulutus ↓ | 15,7 kWh/100 km | 18,9 kWh/100 km | BMW −3,2 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 400 kW | 200 kW | BMW +200 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 21 min | 32 min | BMW −11 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 27,6 km/min | 10,4 km/min | BMW +17,2 km/min |
| Jännite | 800 V | 400 V | BMW +400 V |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 469 hv | 292 hv | BMW +177 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 6,8 s | BMW −1,9 s |
| Suurin nopeus | 210 km/h | 200 km/h | BMW +10 km/h |
| Vetotapa | AWD | RWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2305 kg | 2143 kg | Voyah −162 kg |
| Tavaratila | 490 l | 527 l | Voyah +37 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4782 mm | 4725 mm | BMW +57 mm |
| Leveys | 1895 mm | 1900 mm | Voyah +5 mm |
| Korkeus | 1595 mm | 1650 mm | Voyah +55 mm |
| Akseliväli | 2897 mm | 2900 mm | Voyah +3 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
BMW iX4
Voyah Courage
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Voyah Courage
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai Voyah Courage?
BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Voyah Courage:n 476 km:iin. Ero on 352 km.
Miten BMW iX4:n ja Voyah Courage:n voimansiirrot eroavat?
BMW iX4:ssa on AWD ja 469 hv. Voyah Courage:ssä on RWD ja 292 hv.
Kumpi on tehokkaampi — BMW iX4 vai Voyah Courage?
BMW iX4 on tehokkaampi: 469 hv verrattuna Voyah Courage:n 292 hv:iin. Ero on 177 hv.
Kumpi latautuu nopeammin?
BMW iX4 ottaa vastaan jopa 400 kW DC-tehoa, Voyah Courage jopa 200 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 21 ja 32 minuuttia.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.





