BYD Sealion 7 vs Elaris BEO

BYD Sealion 7 johtaa 5–1

Suurimmat erot: Teho — BYD Sealion 7 530 hv, Elaris BEO 204 hv · Suurin nopeus — BYD Sealion 7 215 km/h, Elaris BEO 150 km/h · Tavaratila — BYD Sealion 7 520 l, Elaris BEO 467 l.

BYD Sealion 7

BYD Sealion 7 on D-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 456–502 km, teho 312–530 hv.

Elaris BEO

Elaris BEO on D-segmentin SUV, mallivuonna 2026 kahdessa 204 hv:n variantissa: WLTP-toimintamatka 456–489 km.

Profiili markkinoihin verrattuna: BYD Sealion 7 vs Elaris BEO

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BYD Sealion 7 vai Elaris BEO — kumpi voittaa missä

BYD Sealion 7 johtaa 5–1

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBYD Sealion 7 +13 km
    BYD Sealion 7
    502
    Elaris BEO
    489
  • Akku kWhBYD Sealion 7 +5,3 kWh
    BYD Sealion 7
    91,3
    Elaris BEO
    86
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmElaris BEO −0,6 kWh/100 km
    BYD Sealion 7
    18,2
    Elaris BEO
    17,6
  • Teho hvBYD Sealion 7 +326 hv
    BYD Sealion 7
    530
    Elaris BEO
    204
  • 0–100 km/h ↓ sEi tietoja
    BYD Sealion 7
    4,5
    Elaris BEO
    —
  • Suurin nopeus km/hBYD Sealion 7 +65 km/h
    BYD Sealion 7
    215
    Elaris BEO
    150
  • DC-lataus kWEi tietoja
    BYD Sealion 7
    230
    Elaris BEO
    —
  • AC-lataus kWEi tietoja
    BYD Sealion 7
    11
    Elaris BEO
    —
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    BYD Sealion 7
    2435
    Elaris BEO
    —
  • Tavaratila lBYD Sealion 7 +53 l
    BYD Sealion 7
    520
    Elaris BEO
    467

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BYD Sealion 7 vs Elaris BEO

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BYD Sealion 7 vs Elaris BEO
Tärkeimmät parametrit BYD Sealion 7
Excellence AWD
Elaris BEO
Innovationspaket
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka502 km489 kmBYD +13 km
Akku91,3 kWh86 kWhBYD +5,3 kWh
Kulutus ↓18,2 kWh/100 km17,6 kWh/100 kmElaris −0,6 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus230 kW——
AC-lataus11 kW——
Latausaika ⚠24 min 10–80%45 min 20–80%21 min
Toimintamatka per latausminuutti14,6 km/min6,5 km/minBYD +8,1 km/min
Jännite———
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho530 hv204 hvBYD +326 hv
0–100 km/h ↓4,5 s——
Suurin nopeus215 km/h150 km/hBYD +65 km/h
VetotapaAWDFWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2435 kg——
Tavaratila520 l467 lBYD +53 l
Pituus4830 mm——
Leveys———
Korkeus———
Akseliväli2930 mm——

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BYD Sealion 7

Kustannus per 100 km5,46
Kuukaudessa68
Vuodessa819

Elaris BEO

Kustannus per 100 km5,28
Kuukaudessa66
Vuodessa792

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BYD Sealion 7

Elaris BEO

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BYD Sealion 7 vai Elaris BEO?

BYD Sealion 7 kulkee pidemmälle: 502 km WLTP verrattuna Elaris BEO:n 489 km:iin. Ero on 13 km.

Miten BYD Sealion 7:n ja Elaris BEO:n voimansiirrot eroavat?

BYD Sealion 7:ssa on AWD ja 530 hv. Elaris BEO:ssä on FWD ja 204 hv.

Kumpi on tehokkaampi — BYD Sealion 7 vai Elaris BEO?

BYD Sealion 7 on tehokkaampi: 530 hv verrattuna Elaris BEO:n 204 hv:iin. Ero on 326 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

BYD Sealion 7 tarjoaa suuremman tavaratilan: 520 l verrattuna Elaris BEO:n 467 l:iin. Ero on 53 l.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.