Elaris BEO vs Tesla Model Y

Tesla Model Y johtaa 5–1

Suurimmat erot: Teho — Elaris BEO 204 hv, Tesla Model Y 514 hv · Tavaratila — Elaris BEO 467 l, Tesla Model Y 822 l · Suurin nopeus — Elaris BEO 150 km/h, Tesla Model Y 201 km/h.

Elaris BEO

Elaris BEO on D-segmentin SUV, mallivuonna 2026 kahdessa 204 hv:n variantissa: WLTP-toimintamatka 456–489 km.

Tesla Model Y

Tesla Model Y on D-segmentin SUV, jota tarjotaan vuosimallina 2026 neljänä versiona: WLTP-toimintamatka on 525–622 km ja kiihtyvyys 0–100 km/h 7,2–3,5 sekuntia.

Profiili markkinoihin verrattuna: Elaris BEO vs Tesla Model Y

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Elaris BEO vai Tesla Model Y — kumpi voittaa missä

Tesla Model Y johtaa 5–1

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmTesla Model Y +133 km
    Elaris BEO
    489
    Tesla Model Y
    622
  • Akku kWhElaris BEO +7 kWh
    Elaris BEO
    86
    Tesla Model Y
    79
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmTesla Model Y −2 kWh/100 km
    Elaris BEO
    17,6
    Tesla Model Y
    15,6
  • Teho hvTesla Model Y +310 hv
    Elaris BEO
    204
    Tesla Model Y
    514
  • 0–100 km/h ↓ sEi tietoja
    Elaris BEO
    —
    Tesla Model Y
    4,6
  • Suurin nopeus km/hTesla Model Y +51 km/h
    Elaris BEO
    150
    Tesla Model Y
    201
  • DC-lataus kWEi tietoja
    Elaris BEO
    —
    Tesla Model Y
    250
  • AC-lataus kWEi tietoja
    Elaris BEO
    —
    Tesla Model Y
    11
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    Elaris BEO
    45
    Tesla Model Y
    —
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    Elaris BEO
    —
    Tesla Model Y
    1997
  • Tavaratila lTesla Model Y +355 l
    Elaris BEO
    467
    Tesla Model Y
    822

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Elaris BEO vs Tesla Model Y

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Elaris BEO vs Tesla Model Y
Tärkeimmät parametrit Elaris BEO
Innovationspaket
Tesla Model Y
Premium AWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka489 km622 kmTesla +133 km
Akku86 kWh79 kWhElaris +7 kWh
Kulutus ↓17,6 kWh/100 km15,6 kWh/100 kmTesla −2 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus—250 kW—
AC-lataus—11 kW—
Latausaika 20–80% ↓45 min——
Toimintamatka per latausminuutti6,5 km/min——
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho204 hv514 hvTesla +310 hv
0–100 km/h ↓—4,6 s—
Suurin nopeus150 km/h201 km/hTesla +51 km/h
VetotapaFWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓—1997 kg—
Tavaratila467 l822 lTesla +355 l
Pituus—4790 mm—
Leveys—1920 mm—
Korkeus—1624 mm—
Akseliväli—2890 mm—

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Elaris BEO

Kustannus per 100 km5,28
Kuukaudessa66
Vuodessa792

Tesla Model Y

Kustannus per 100 km4,68
Kuukaudessa59
Vuodessa702

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Elaris BEO

Tesla Model Y

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Elaris BEO vai Tesla Model Y?

Tesla Model Y kulkee pidemmälle: 622 km WLTP verrattuna Elaris BEO:n 489 km:iin. Ero on 133 km.

Miksi mallissa Elaris BEO on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Tesla Model Y?

Elaris BEO sisältää 86 kWh ja kulkee 489 km, kun taas Tesla Model Y:ssa on 79 kWh akku ja se kulkee 622 km. Energiankulutus ratkaisee: 17,6 vs. 15,6 kWh/100 km.

Miten Elaris BEO:n ja Tesla Model Y:n voimansiirrot eroavat?

Elaris BEO:ssa on FWD ja 204 hv. Tesla Model Y:ssä on AWD ja 514 hv.

Kumpi on tehokkaampi — Elaris BEO vai Tesla Model Y?

Tesla Model Y on tehokkaampi: 514 hv verrattuna Elaris BEO:n 204 hv:iin. Ero on 310 hv.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.