BYD Sealion 7 vs Cadillac Optiq
BYD Sealion 7 johtaa 9–2
Suurimmat erot: AC-lataus — BYD Sealion 7 11 kW, Cadillac Optiq 22 kW · Teho — BYD Sealion 7 530 hv, Cadillac Optiq 281 hv · DC-lataus — BYD Sealion 7 230 kW, Cadillac Optiq 150 kW.
BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 on D-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 456–502 km, teho 312–530 hv.
Cadillac Optiq
Cadillac Optiq on sähköinen SUV-malli, joka kuuluu D-segmenttiin, ja siinä on neliveto sekä toimintamatka jopa 425 kilometriä WLTP-syklissä.
Profiili markkinoihin verrattuna: BYD Sealion 7 vs Cadillac Optiq
BYD Sealion 7Excellence AWD
Cadillac OptiqAWD
BYD Sealion 7 vai Cadillac Optiq — kumpi voittaa missä
BYD Sealion 7 johtaa 9–2
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmBYD Sealion 7 +77 km
- Akku kWhBYD Sealion 7 +16,3 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmBYD Sealion 7 −1,4 kWh/100 km
- Teho hvBYD Sealion 7 +249 hv
- 0–100 km/h ↓ sBYD Sealion 7 −1,8 s
- Suurin nopeus km/hBYD Sealion 7 +31 km/h
- DC-lataus kWBYD Sealion 7 +80 kW
- AC-lataus kWCadillac Optiq +11 kW
- Latausaika ↓ minBYD Sealion 7 −11 min
- Paino ↓ kgCadillac Optiq −59 kg
- Tavaratila lBYD Sealion 7 +77 l
Tekniset tiedot: BYD Sealion 7 vs Cadillac Optiq
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | BYD Sealion 7Excellence AWD | Cadillac OptiqAWD | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 502 km | 425 km | BYD +77 km |
| Akku | 91,3 kWh | 75 kWh | BYD +16,3 kWh |
| Kulutus ↓ | 18,2 kWh/100 km | 19,6 kWh/100 km | BYD −1,4 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 230 kW | 150 kW | BYD +80 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 22 kW | Cadillac +11 kW |
| Latausaika 10–80% ↓ | 24 min | 35 min | BYD −11 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 14,6 km/min | 8,5 km/min | BYD +6,1 km/min |
| Jännite | — | 400 V | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 530 hv | 281 hv | BYD +249 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 4,5 s | 6,3 s | BYD −1,8 s |
| Suurin nopeus | 215 km/h | 184 km/h | BYD +31 km/h |
| Vetotapa | AWD | AWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2435 kg | 2376 kg | Cadillac −59 kg |
| Tavaratila | 520 l | 443 l | BYD +77 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Cadillac |
| Pituus | 4830 mm | 4820 mm | BYD +10 mm |
| Leveys | — | 1937 mm | — |
| Korkeus | — | 1644 mm | — |
| Akseliväli | 2930 mm | 2954 mm | Cadillac +24 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
BYD Sealion 7
Cadillac Optiq
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
BYD Sealion 7
Cadillac Optiq
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — BYD Sealion 7 vai Cadillac Optiq?
BYD Sealion 7 kulkee pidemmälle: 502 km WLTP verrattuna Cadillac Optiq:n 425 km:iin. Ero on 77 km.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Cadillac Optiq — sen 75 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BYD Sealion 7 ei tarjoa tätä 91,3 kWh akulla.
Kumpi on tehokkaampi — BYD Sealion 7 vai Cadillac Optiq?
BYD Sealion 7 on tehokkaampi: 530 hv verrattuna Cadillac Optiq:n 281 hv:iin. Ero on 249 hv.
Kummassa on suurempi tavaratila?
BYD Sealion 7 tarjoaa suuremman tavaratilan: 520 l verrattuna Cadillac Optiq:n 443 l:iin. Ero on 77 l.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




