BMW iX4 vs Cadillac Optiq

BMW iX4 johtaa 10–1

Suurimmat erot: DC-lataus — BMW iX4 400 kW, Cadillac Optiq 150 kW · AC-lataus — BMW iX4 11 kW, Cadillac Optiq 22 kW · WLTP-toimintamatka — BMW iX4 828 km, Cadillac Optiq 425 km.

BMW iX4

BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.

Cadillac Optiq

Cadillac Optiq on sähköinen SUV-malli, joka kuuluu D-segmenttiin, ja siinä on neliveto sekä toimintamatka jopa 425 kilometriä WLTP-syklissä.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs Cadillac Optiq

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX4 vai Cadillac Optiq — kumpi voittaa missä

BMW iX4 johtaa 10–1

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +403 km
    BMW iX4
    828
    Cadillac Optiq
    425
  • Akku kWhBMW iX4 +33,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Cadillac Optiq
    75
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −3,9 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Cadillac Optiq
    19,6
  • Teho hvBMW iX4 +188 hv
    BMW iX4
    469
    Cadillac Optiq
    281
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −1,4 s
    BMW iX4
    4,9
    Cadillac Optiq
    6,3
  • Suurin nopeus km/hBMW iX4 +26 km/h
    BMW iX4
    210
    Cadillac Optiq
    184
  • DC-lataus kWBMW iX4 +250 kW
    BMW iX4
    400
    Cadillac Optiq
    150
  • AC-lataus kWCadillac Optiq +11 kW
    BMW iX4
    11
    Cadillac Optiq
    22
  • Latausaika ↓ minBMW iX4 −14 min
    BMW iX4
    21
    Cadillac Optiq
    35
  • Paino ↓ kgBMW iX4 −71 kg
    BMW iX4
    2305
    Cadillac Optiq
    2376
  • Tavaratila lBMW iX4 +47 l
    BMW iX4
    490
    Cadillac Optiq
    443

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Cadillac Optiq

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Cadillac Optiq
Tärkeimmät parametrit BMW iX4
50 xDrive
Cadillac Optiq
AWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka828 km425 kmBMW +403 km
Akku108,7 kWh75 kWhBMW +33,7 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km19,6 kWh/100 kmBMW −3,9 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus400 kW150 kWBMW +250 kW
AC-lataus11 kW22 kWCadillac +11 kW
Latausaika 10–80% ↓21 min35 minBMW −14 min
Toimintamatka per latausminuutti27,6 km/min8,5 km/minBMW +19,1 km/min
Jännite800 V400 VBMW +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho469 hv281 hvBMW +188 hv
0–100 km/h ↓4,9 s6,3 sBMW −1,4 s
Suurin nopeus210 km/h184 km/hBMW +26 km/h
VetotapaAWDAWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2305 kg2376 kgBMW −71 kg
Tavaratila490 l443 lBMW +47 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4782 mm4820 mmCadillac +38 mm
Leveys1895 mm1937 mmCadillac +42 mm
Korkeus1595 mm1644 mmCadillac +49 mm
Akseliväli2897 mm2954 mmCadillac +57 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX4

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

Cadillac Optiq

Kustannus per 100 km5,88
Kuukaudessa74
Vuodessa882

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX4

Cadillac Optiq

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai Cadillac Optiq?

BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Cadillac Optiq:n 425 km:iin. Ero on 403 km.

Kumpi on tehokkaampi — BMW iX4 vai Cadillac Optiq?

BMW iX4 on tehokkaampi: 469 hv verrattuna Cadillac Optiq:n 281 hv:iin. Ero on 188 hv.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW iX4 ottaa vastaan jopa 400 kW DC-tehoa, Cadillac Optiq jopa 150 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 21 ja 35 minuuttia.

Kumpi on halvempi käyttää?

BMW iX4 kuluttaa vähemmän sähköä: 15,7 kWh/100 km verrattuna Cadillac Optiq:n 19,6 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 585 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.