Audi Q4 e-tron vs Lancia Gamma

Audi Q4 e-tron johtaa 5–4

Suurimmat erot: AC-lataus — Audi Q4 e-tron 11 kW, Lancia Gamma 7 kW · WLTP-toimintamatka — Audi Q4 e-tron 563 km, Lancia Gamma 741 km · Akku — Audi Q4 e-tron 77 kWh, Lancia Gamma 97,2 kWh.

Audi Q4 e-tron

Audi Q4 e-tron on C-segmentin SUV, mallivuonna 2027 neljässä variantissa: WLTP-toimintamatka 440–563 km, teho 204–340 hv.

Lancia Gamma

Lancia Gamma on sähköinen C-segmentin crossover kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 543–741 km, teho 230–350 hevosvoimaa ja lataus DC 160 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: Audi Q4 e-tron vs Lancia Gamma

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Audi Q4 e-tron vai Lancia Gamma — kumpi voittaa missä

Audi Q4 e-tron johtaa 5–4

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmLancia Gamma +178 km
    Audi Q4 e-tron
    563
    Lancia Gamma
    741
  • Akku kWhLancia Gamma +20,2 kWh
    Audi Q4 e-tron
    77
    Lancia Gamma
    97,2
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmAudi Q4 e-tron −2,5 kWh/100 km
    Audi Q4 e-tron
    13,7
    Lancia Gamma
    16,2
  • Teho hvAudi Q4 e-tron +41 hv
    Audi Q4 e-tron
    286
    Lancia Gamma
    245
  • 0–100 km/h ↓ sAudi Q4 e-tron −1,2 s
    Audi Q4 e-tron
    6,6
    Lancia Gamma
    7,8
  • Suurin nopeus km/hLancia Gamma +10 km/h
    Audi Q4 e-tron
    180
    Lancia Gamma
    190
  • DC-lataus kWAudi Q4 e-tron +5 kW
    Audi Q4 e-tron
    165
    Lancia Gamma
    160
  • AC-lataus kWAudi Q4 e-tron +4 kW
    Audi Q4 e-tron
    11
    Lancia Gamma
    7
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    Audi Q4 e-tron
    —
    Lancia Gamma
    27
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    Audi Q4 e-tron
    —
    Lancia Gamma
    2135
  • Tavaratila lLancia Gamma +45 l
    Audi Q4 e-tron
    515
    Lancia Gamma
    560

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Audi Q4 e-tron vs Lancia Gamma

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Audi Q4 e-tron vs Lancia Gamma
Tärkeimmät parametrit Audi Q4 e-tron
e-tron performance
Lancia Gamma
Long Range
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka563 km741 kmLancia +178 km
Akku77 kWh97,2 kWhLancia +20,2 kWh
Kulutus ↓13,7 kWh/100 km16,2 kWh/100 kmAudi −2,5 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus165 kW160 kWAudi +5 kW
AC-lataus11 kW7 kWAudi +4 kW
Latausaika 20–80% ↓—27 min—
Toimintamatka per latausminuutti—16,5 km/min—
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho286 hv245 hvAudi +41 hv
0–100 km/h ↓6,6 s7,8 sAudi −1,2 s
Suurin nopeus180 km/h190 km/hLancia +10 km/h
VetotapaRWDFWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓—2135 kg—
Tavaratila515 l560 lLancia +45 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Lancia
Pituus—4672 mm—
Leveys—1898 mm—
Korkeus—1664 mm—
Akseliväli—2791 mm—

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Audi Q4 e-tron

Kustannus per 100 km4,11
Kuukaudessa51
Vuodessa616

Lancia Gamma

Kustannus per 100 km4,86
Kuukaudessa61
Vuodessa729

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Audi Q4 e-tron

Lancia Gamma

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Audi Q4 e-tron vai Lancia Gamma?

Lancia Gamma kulkee pidemmälle: 741 km WLTP verrattuna Audi Q4 e-tron:n 563 km:iin. Ero on 178 km.

Miten Audi Q4 e-tron:n ja Lancia Gamma:n voimansiirrot eroavat?

Audi Q4 e-tron:ssa on RWD ja 286 hv. Lancia Gamma:ssä on FWD ja 245 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Lancia Gamma — sen 97,2 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Audi Q4 e-tron ei tarjoa tätä 77 kWh akulla.

Kumpi latautuu nopeammin?

Audi Q4 e-tron ottaa vastaan jopa 165 kW DC-tehoa, Lancia Gamma jopa 160 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.