Alpine A290 vs Opel Corsa Electric
Alpine A290 johtaa 5–3
Suurimmat erot: Tavaratila — Alpine A290 326 l, Opel Corsa Electric 267 l · Teho — Alpine A290 180 hv, Opel Corsa Electric 156 hv · WLTP-toimintamatka — Alpine A290 380 km, Opel Corsa Electric 429 km.
Alpine A290
Alpine A290 on sähköinen B-segmentin hatchback, jota tarjotaan kahdessa käyttövoimavariantissa, joissa teho on 180 hv:stä 220 hv:een.
Opel Corsa Electric
Opel Corsa Electric on sähköinen henkilöauto, joka kuuluu B-segmenttiin. Sen toimintamatka on 357–429 km (WLTP), ja sen teho vaihtelee 136:sta 281 hevosvoimaan sporttisessa GSE-versiossa.
Profiili markkinoihin verrattuna: Alpine A290 vs Opel Corsa Electric
Alpine A290 vai Opel Corsa Electric — kumpi voittaa missä
Alpine A290 johtaa 5–3
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmOpel Corsa Electric +49 km
- Akku kWhAlpine A290 +1 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmOpel Corsa Electric −1,6 kWh/100 km
- Teho hvAlpine A290 +24 hv
- 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −0,8 s
- Suurin nopeus km/hAlpine A290 +10 km/h
- DC-lataus kWEi eroa
- AC-lataus kWEi eroa
- Paino ↓ kgOpel Corsa Electric −14 kg
- Tavaratila lAlpine A290 +59 l
Tekniset tiedot: Alpine A290 vs Opel Corsa Electric
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Alpine A290GT | Opel Corsa Electric156 | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 380 km | 429 km | Opel +49 km |
| Akku | 52 kWh | 51 kWh | Alpine +1 kWh |
| Kulutus ↓ | 15,8 kWh/100 km | 14,2 kWh/100 km | Opel −1,6 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 100 kW | 100 kW | Ei eroa |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika ⚠ | 30 min 15–80% | 30 min 20–80% | Ei eroa |
| Toimintamatka per latausminuutti | 8,2 km/min | 8,6 km/min | Opel +0,4 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 180 hv | 156 hv | Alpine +24 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,4 s | 8,2 s | Alpine −0,8 s |
| Suurin nopeus | 160 km/h | 150 km/h | Alpine +10 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1483 kg | 1469 kg | Opel −14 kg |
| Tavaratila | 326 l | 267 l | Alpine +59 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 3997 mm | 4060 mm | Opel +63 mm |
| Leveys | 1823 mm | 1765 mm | Alpine +58 mm |
| Korkeus | 1512 mm | 1435 mm | Alpine +77 mm |
| Akseliväli | 2534 mm | 2540 mm | Opel +6 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Alpine A290
Opel Corsa Electric
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Alpine A290
Opel Corsa Electric
Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti B
Alpine A290vs
Mini Cooper Electric
Alpine A290vs
Nissan Micra
Alpine A290vs
GWM Ora 03
Alpine A290vs
Renault 5 E-Tech
Alpine A290vs
Alpine A290vs
Volkswagen ID. Polo
Opel Corsa Electricvs
Renault 5 E-Tech
Opel Corsa Electricvs
Opel Corsa Electricvs
GWM Ora 03
Opel Corsa Electricvs
Volkswagen ID. PoloUsein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Alpine A290 vai Opel Corsa Electric?
Opel Corsa Electric kulkee pidemmälle: 429 km WLTP verrattuna Alpine A290:n 380 km:iin. Ero on 49 km.
Miksi mallissa Alpine A290 on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Opel Corsa Electric?
Alpine A290 sisältää 52 kWh ja kulkee 380 km, kun taas Opel Corsa Electric:ssa on 51 kWh akku ja se kulkee 429 km. Energiankulutus ratkaisee: 15,8 vs. 14,2 kWh/100 km.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Alpine A290 tarjoaa suuremman tavaratilan: 326 l verrattuna Opel Corsa Electric:n 267 l:iin. Ero on 59 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Alpine A290 ottaa vastaan jopa 100 kW DC-tehoa, Opel Corsa Electric jopa 100 kW.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.