Polestar 3 vs Xpeng G9L
Polestar 3 προηγείται 6-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Polestar 3 484 l, Xpeng G9L 935 l · Χρόνος φόρτισης 10–80% — Polestar 3 22 min, Xpeng G9L 12 min · Γρήγορη φόρτιση DC — Polestar 3 350 kW, Xpeng G9L 540 kW.
Polestar 3
Το Polestar 3 είναι μεγάλο SUV του τμήματος E σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 601 έως 647 km, ισχύς από 333 έως 680 PS.
Xpeng G9L
Το Xpeng G9L είναι επταθέσιο SUV του τμήματος E: μπαταρία 110 kWh, αυτονομία WLTP έως 591 km και φόρτιση DC 540 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Polestar 3 vs Xpeng G9L
Polestar 3Dual Motor
Xpeng G9LRWD Long Range
Polestar 3 ή Xpeng G9L — ποιος κερδίζει πού
Polestar 3 προηγείται 6-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmPolestar 3 +56 km
- Μπαταρία kWhXpeng G9L +4 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmPolestar 3 −2,1 kWh/100 km
- Ισχύς PSPolestar 3 +177 PS
- 0–100 km/h ↓ sPolestar 3 −2,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hPolestar 3 +30 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWXpeng G9L +190 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minXpeng G9L −10 min
- Βάρος ↓ kgPolestar 3 −210 kg
- Χώρος αποσκευών lXpeng G9L +451 l
Τεχνικά δεδομένα: Polestar 3 vs Xpeng G9L
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Polestar 3Dual Motor | Xpeng G9LRWD Long Range | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 647 km | 591 km | Polestar +56 km |
| Μπαταρία | 106 kWh | 110 kWh | Xpeng +4 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 19 kWh/100 km | 21,1 kWh/100 km | Polestar −2,1 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 350 kW | 540 kW | Xpeng +190 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 22 min | 12 min | Xpeng −10 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 20,6 km/min | 34,5 km/min | Xpeng +13,9 km/min |
| Τάση | 800 V | 800 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 544 PS | 367 PS | Polestar +177 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,7 s | 7 s | Polestar −2,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 230 km/h | 200 km/h | Polestar +30 km/h |
| Κίνηση | AWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2490 kg | 2700 kg | Polestar −210 kg |
| Χώρος αποσκευών | 484 l | 935 l | Xpeng +451 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Xpeng |
| Μήκος | 4900 mm | 5120 mm | Xpeng +220 mm |
| Πλάτος | — | 1999 mm | — |
| Ύψος | 1622 mm | 1788 mm | Xpeng +166 mm |
| Μεταξόνιο | 2985 mm | 3100 mm | Xpeng +115 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Polestar 3
Xpeng G9L
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Polestar 3
Xpeng G9L
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία E
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Polestar 3 ή το Xpeng G9L;
Το Polestar 3 πάει πιο μακριά: 647 km WLTP έναντι των 591 km του Xpeng G9L. Η διαφορά είναι 56 km.
Γιατί το Xpeng G9L έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Polestar 3;
Το Xpeng G9L διαθέτει 110 kWh και καλύπτει 591 km, ενώ το Polestar 3 με την μπαταρία των 106 kWh κάνει 647 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 21,1 έναντι 19 kWh/100 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Polestar 3 και του Xpeng G9L;
Το Polestar 3 έχει AWD και 544 PS. Το Xpeng G9L έχει RWD και 367 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Xpeng G9L — η μπαταρία των 110 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Polestar 3, με 106 kWh, δεν το προσφέρει.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



