Polestar 3 vs Polestar 4
Polestar 3 προηγείται 7-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Polestar 3 544 PS, Polestar 4 272 PS · Γρήγορη φόρτιση DC — Polestar 3 350 kW, Polestar 4 200 kW · 0–100 km/h — Polestar 3 4,7 s, Polestar 4 7,1 s.
Polestar 3
Το Polestar 3 είναι μεγάλο SUV του τμήματος E σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 601 έως 647 km, ισχύς από 333 έως 680 PS.
Polestar 4
Το Polestar 4 είναι ένα SUV της κατηγορίας D που προσφέρει υψηλή ισχύ στην έκδοση με διπλό κινητήρα (Dual Motor) και μεγάλη αυτονομία στην έκδοση με έναν κινητήρα (Single Motor).
Προφίλ έναντι της αγοράς: Polestar 3 vs Polestar 4
Polestar 3Dual Motor
Polestar 4Rear Motor
Polestar 3 ή Polestar 4 — ποιος κερδίζει πού
Polestar 3 προηγείται 7-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmPolestar 3 +27 km
- Μπαταρία kWhPolestar 3 +12 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmPolestar 4 −1,2 kWh/100 km
- Ισχύς PSPolestar 3 +272 PS
- 0–100 km/h ↓ sPolestar 3 −2,4 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hPolestar 3 +30 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWPolestar 3 +150 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minPolestar 3 −8 min
- Βάρος ↓ kgPolestar 4 −260 kg
- Χώρος αποσκευών lPolestar 4 +42 l
Τεχνικά δεδομένα: Polestar 3 vs Polestar 4
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Polestar 3Dual Motor | Polestar 4Rear Motor | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 647 km | 620 km | Polestar +27 km |
| Μπαταρία | 106 kWh | 94 kWh | Polestar +12 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 19 kWh/100 km | 17,8 kWh/100 km | Polestar −1,2 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 350 kW | 200 kW | Polestar +150 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 22 min | 30 min | Polestar −8 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 20,6 km/min | 14,5 km/min | Polestar +6,1 km/min |
| Τάση | 800 V | 400 V | Polestar +400 V |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 544 PS | 272 PS | Polestar +272 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,7 s | 7,1 s | Polestar −2,4 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 230 km/h | 200 km/h | Polestar +30 km/h |
| Κίνηση | AWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2490 kg | 2230 kg | Polestar −260 kg |
| Χώρος αποσκευών | 484 l | 526 l | Polestar +42 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Polestar |
| Μήκος | 4900 mm | 4839 mm | Polestar +61 mm |
| Πλάτος | — | 2008 mm | — |
| Ύψος | 1622 mm | 1544 mm | Polestar +78 mm |
| Μεταξόνιο | 2985 mm | 2999 mm | Polestar +14 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Polestar 3
Polestar 4
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Polestar 3
Polestar 4
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Polestar 3 ή το Polestar 4;
Το Polestar 3 πάει πιο μακριά: 647 km WLTP έναντι των 620 km του Polestar 4. Η διαφορά είναι 27 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Polestar 3 και του Polestar 4;
Το Polestar 3 έχει AWD και 544 PS. Το Polestar 4 έχει RWD και 272 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Polestar 4 — η μπαταρία των 94 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Polestar 3, με 106 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Polestar 3 ή το Polestar 4;
Το Polestar 3 είναι ισχυρότερο: 544 PS έναντι των 272 PS του Polestar 4. Η διαφορά είναι 272 PS.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.





