Hyundai Ioniq 9 vs Polestar 3
Polestar 3 προηγείται 8-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Hyundai Ioniq 9 218 PS, Polestar 3 544 PS · 0–100 km/h — Hyundai Ioniq 9 9,4 s, Polestar 3 4,7 s · Γρήγορη φόρτιση DC — Hyundai Ioniq 9 233 kW, Polestar 3 350 kW.
Hyundai Ioniq 9
Το Hyundai Ioniq 9 είναι ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία E, με χωρητικότητα αποσκευών 338 λίτρων και τρεις επιλογές κίνησης, που παρέχουν ιπποδύναμη από 218 έως 428 ίππους.
Polestar 3
Το Polestar 3 είναι μεγάλο SUV του τμήματος E σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 601 έως 647 km, ισχύς από 333 έως 680 PS.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Hyundai Ioniq 9 vs Polestar 3
Hyundai Ioniq 9Long Range RWD
Polestar 3Dual Motor
Hyundai Ioniq 9 ή Polestar 3 — ποιος κερδίζει πού
Polestar 3 προηγείται 8-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmPolestar 3 +27 km
- Μπαταρία kWhHyundai Ioniq 9 +4,3 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmHyundai Ioniq 9 −1,7 kWh/100 km
- Ισχύς PSPolestar 3 +326 PS
- 0–100 km/h ↓ sPolestar 3 −4,7 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hPolestar 3 +40 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWPolestar 3 +117 kW
- Φόρτιση AC kWPolestar 3 +0,5 kW
- Χρόνος φόρτισης ↓ minPolestar 3 −2 min
- Βάρος ↓ kgHyundai Ioniq 9 −20 kg
- Χώρος αποσκευών lPolestar 3 +146 l
Τεχνικά δεδομένα: Hyundai Ioniq 9 vs Polestar 3
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Hyundai Ioniq 9Long Range RWD | Polestar 3Dual Motor | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 620 km | 647 km | Polestar +27 km |
| Μπαταρία | 110,3 kWh | 106 kWh | Hyundai +4,3 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 17,3 kWh/100 km | 19 kWh/100 km | Hyundai −1,7 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 233 kW | 350 kW | Polestar +117 kW |
| Φόρτιση AC | 10,5 kW | 11 kW | Polestar +0,5 kW |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 24 min | 22 min | Polestar −2 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 18,1 km/min | 20,6 km/min | Polestar +2,5 km/min |
| Τάση | 800 V | 800 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 218 PS | 544 PS | Polestar +326 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 9,4 s | 4,7 s | Polestar −4,7 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 190 km/h | 230 km/h | Polestar +40 km/h |
| Κίνηση | RWD | AWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2470 kg | 2490 kg | Hyundai −20 kg |
| Χώρος αποσκευών | 338 l | 484 l | Polestar +146 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο Hyundai |
| Μήκος | 5060 mm | 4900 mm | Hyundai +160 mm |
| Πλάτος | 1980 mm | — | — |
| Ύψος | 1790 mm | 1622 mm | Hyundai +168 mm |
| Μεταξόνιο | 3130 mm | 2985 mm | Hyundai +145 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Hyundai Ioniq 9
Polestar 3
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Hyundai Ioniq 9
Polestar 3
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία E
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Hyundai Ioniq 9 ή το Polestar 3;
Το Polestar 3 πάει πιο μακριά: 647 km WLTP έναντι των 620 km του Hyundai Ioniq 9. Η διαφορά είναι 27 km.
Γιατί το Hyundai Ioniq 9 έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Polestar 3;
Το Hyundai Ioniq 9 διαθέτει 110,3 kWh και καλύπτει 620 km, ενώ το Polestar 3 με την μπαταρία των 106 kWh κάνει 647 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 17,3 έναντι 19 kWh/100 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Hyundai Ioniq 9 και του Polestar 3;
Το Hyundai Ioniq 9 έχει RWD και 218 PS. Το Polestar 3 έχει AWD και 544 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Hyundai Ioniq 9 — η μπαταρία των 110,3 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Polestar 3, με 106 kWh, δεν το προσφέρει.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



