Renault Megane E-Tech vs Renault Scenic
Renault Megane E-Tech fører 5 til 4
Største forskelle: Batteri — Renault Megane E-Tech 67 kWh, Renault Scenic 89 kWh · WLTP-rækkevidde — Renault Megane E-Tech 500 km, Renault Scenic 642 km · Bagagerum — Renault Megane E-Tech 440 l, Renault Scenic 545 l.
Renault Megane E-Tech
En elektrisk crossover i C-segmentet, der tilbyder en rækkevidde op til 500 km samt hurtig opladning (DC).
Renault Scenic
En elektrisk SUV i segment C, der tilbyder to batterivarianter med en rækkevidde op til 642 km (WLTP).
Profil mod markedet: Renault Megane E-Tech vs Renault Scenic
Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh
Renault ScenicLong Range 89 kWh
Renault Megane E-Tech eller Renault Scenic — hvem vinder hvor
Renault Megane E-Tech fører 5 til 4
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmRenault Scenic +142 km
- Batteri kWhRenault Scenic +22 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmRenault Megane E-Tech −1,1 kWh/100 km
- Effekt hkIngen forskel
- 0–100 km/t ↓ sRenault Megane E-Tech −0,3 s
- Topfart km/hRenault Scenic +10 km/h
- DC-opladning kWRenault Megane E-Tech +15 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minRenault Megane E-Tech −4 min
- Vægt ↓ kgRenault Megane E-Tech −139 kg
- Bagagerum lRenault Scenic +105 l
Tekniske data: Renault Megane E-Tech vs Renault Scenic
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh | Renault ScenicLong Range 89 kWh | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 500 km | 642 km | Renault +142 km |
| Batteri | 67 kWh | 89 kWh | Renault +22 kWh |
| Forbrug ↓ | 15,7 kWh/100 km | 16,8 kWh/100 km | Renault −1,1 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 165 kW | 150 kW | Renault +15 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 15–80% ↓ | 24 min | 28 min | Renault −4 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 13,5 km/min | 14,9 km/min | Renault +1,4 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 218 hk | 218 hk | Ingen forskel |
| 0–100 km/t ↓ | 7,6 s | 7,9 s | Renault −0,3 s |
| Topfart | 160 km/h | 170 km/h | Renault +10 km/h |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1772 kg | 1911 kg | Renault −139 kg |
| Bagagerum | 440 l | 545 l | Renault +105 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 4200 mm | 4470 mm | Renault +270 mm |
| Bredde | 1768 mm | 1864 mm | Renault +96 mm |
| Højde | 1522 mm | 1571 mm | Renault +49 mm |
| Akseafstand | 2685 mm | 2785 mm | Renault +100 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Renault Megane E-Tech
Renault Scenic
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Renault Megane E-Tech
Renault Scenic
Andre sammenligninger i denne klasse: Crossover / SUV, segment C
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Renault Megane E-Tech eller Renault Scenic?
Renault Scenic kører længere: 642 km WLTP mod 500 km for Renault Megane E-Tech. Det er en forskel på 142 km.
Hvilken har det største bagagerum?
Renault Scenic rummer mere: 545 l mod 440 l i Renault Megane E-Tech. Forskellen er 105 l.
Hvilken lader hurtigst?
Renault Megane E-Tech accepterer op til 165 kW DC, Renault Scenic op til 150 kW. Opladning fra 15 til 80% tager henholdsvis 24 og 28 min.
Hvilken er billigst at køre?
Renault Megane E-Tech bruger mindre strøm: 15,7 kWh/100 km mod 16,8 kWh/100 km i Renault Scenic. Over 15000 km om året er det en forskel på 165 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.





