Jeep Compass vs Renault Scenic
Jeep Compass fører 6 til 3
Største forskelle: Vægt — Jeep Compass 2160 kg, Renault Scenic 1911 kg · Batteri — Jeep Compass 96,3 kWh, Renault Scenic 89 kWh · DC-opladning — Jeep Compass 160 kW, Renault Scenic 150 kW.
Jeep Compass
Jeep Compass er en SUV i C-segmentet i tre elektriske varianter: WLTP-rækkevidde fra 500 til 674 km, effekt fra 213 til 375 hk.
Renault Scenic
En elektrisk SUV i segment C, der tilbyder to batterivarianter med en rækkevidde op til 642 km (WLTP).
Profil mod markedet: Jeep Compass vs Renault Scenic
Jeep CompassLong Range FWD (96,3 kWh)
Renault ScenicLong Range 89 kWh
Jeep Compass eller Renault Scenic — hvem vinder hvor
Jeep Compass fører 6 til 3
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmJeep Compass +32 km
- Batteri kWhJeep Compass +7,3 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmRenault Scenic −1 kWh/100 km
- Effekt hkJeep Compass +13 hk
- 0–100 km/t ↓ sRenault Scenic −0,4 s
- Topfart km/hJeep Compass +10 km/h
- DC-opladning kWJeep Compass +10 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Vægt ↓ kgRenault Scenic −249 kg
- Bagagerum lJeep Compass +5 l
Tekniske data: Jeep Compass vs Renault Scenic
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Jeep CompassLong Range FWD (96,3 kWh) | Renault ScenicLong Range 89 kWh | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 674 km | 642 km | Jeep +32 km |
| Batteri | 96,3 kWh | 89 kWh | Jeep +7,3 kWh |
| Forbrug ↓ | 17,8 kWh/100 km | 16,8 kWh/100 km | Renault −1 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 160 kW | 150 kW | Jeep +10 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning ⚠ | 27 min 20–80% | 28 min 15–80% | 1 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 15 km/min | 14,9 km/min | Jeep +0,1 km/min |
| Spænding | — | 400 V | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 231 hk | 218 hk | Jeep +13 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 8,3 s | 7,9 s | Renault −0,4 s |
| Topfart | 180 km/h | 170 km/h | Jeep +10 km/h |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2160 kg | 1911 kg | Renault −249 kg |
| Bagagerum | 550 l | 545 l | Jeep +5 l |
| V2L (ekstern strøm) | Nej | Ja | kun Renault |
| Længde | 4548 mm | 4470 mm | Jeep +78 mm |
| Bredde | 1936 mm | 1864 mm | Jeep +72 mm |
| Højde | 1657 mm | 1571 mm | Jeep +86 mm |
| Akseafstand | 2795 mm | 2785 mm | Jeep +10 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Jeep Compass
Renault Scenic
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Jeep Compass
Renault Scenic
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment C
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Jeep Compass eller Renault Scenic?
Jeep Compass kører længere: 674 km WLTP mod 642 km for Renault Scenic. Det er en forskel på 32 km.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Renault Scenic — dens batteri på 89 kWh fungerer som strømkilde. Jeep Compass med 96,3 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken lader hurtigst?
Jeep Compass accepterer op til 160 kW DC, Renault Scenic op til 150 kW.
Hvilken er billigst at køre?
Renault Scenic bruger mindre strøm: 16,8 kWh/100 km mod 17,8 kWh/100 km i Jeep Compass. Over 15000 km om året er det en forskel på 150 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.



