Mini Aceman vs Renault 4 E-Tech

Renault 4 E-Tech fører 5 til 4

Største forskelle: Effekt — Mini Aceman 218 hk, Renault 4 E-Tech 150 hk · Bagagerum — Mini Aceman 300 l, Renault 4 E-Tech 420 l · 0–100 km/t — Mini Aceman 7,1 s, Renault 4 E-Tech 8,2 s.

Mini Aceman

Mini Aceman er en elektrisk crossover-bil i segment B, der tilbyder tre forskellige drivlinjekonfigurationer og batterikapaciteter.

Renault 4 E-Tech

Renault 4 E-Tech er en elektrisk SUV i segmentet B, der tilbyder to forskellige drivlinjevarianter med forskellig batterikapacitet og ydeevne.

Profil mod markedet: Mini Aceman vs Renault 4 E-Tech

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

Mini Aceman eller Renault 4 E-Tech — hvem vinder hvor

Renault 4 E-Tech fører 5 til 4

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmRenault 4 E-Tech +3 km
    Mini Aceman
    406
    Renault 4 E-Tech
    409
  • Batteri kWhRenault 4 E-Tech +2,8 kWh
    Mini Aceman
    49,2
    Renault 4 E-Tech
    52
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmMini Aceman −0,1 kWh/100 km
    Mini Aceman
    15
    Renault 4 E-Tech
    15,1
  • Effekt hkMini Aceman +68 hk
    Mini Aceman
    218
    Renault 4 E-Tech
    150
  • 0–100 km/t ↓ sMini Aceman −1,1 s
    Mini Aceman
    7,1
    Renault 4 E-Tech
    8,2
  • Topfart km/hMini Aceman +20 km/h
    Mini Aceman
    170
    Renault 4 E-Tech
    150
  • DC-opladning kWRenault 4 E-Tech +5 kW
    Mini Aceman
    95
    Renault 4 E-Tech
    100
  • AC-opladning kWIngen forskel
    Mini Aceman
    11
    Renault 4 E-Tech
    11
  • Vægt ↓ kgRenault 4 E-Tech −181 kg
    Mini Aceman
    1710
    Renault 4 E-Tech
    1529
  • Bagagerum lRenault 4 E-Tech +120 l
    Mini Aceman
    300
    Renault 4 E-Tech
    420

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: Mini Aceman vs Renault 4 E-Tech

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: Mini Aceman vs Renault 4 E-Tech
Nøgleværdier Mini Aceman
SE
Renault 4 E-Tech
Comfort Range 150
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde406 km409 kmRenault +3 km
Batteri49,2 kWh52 kWhRenault +2,8 kWh
Forbrug ↓15 kWh/100 km15,1 kWh/100 kmMini −0,1 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning95 kW100 kWRenault +5 kW
AC-opladning11 kW11 kWIngen forskel
Opladning ⚠31 min 10–80%30 min 15–80%1 min
Rækkevidde pr. minut opladning9,2 km/min8,9 km/minMini +0,3 km/min
Spænding400 V400 VIngen forskel
Ydelse og drivlinje
Effekt218 hk150 hkMini +68 hk
0–100 km/t ↓7,1 s8,2 sMini −1,1 s
Topfart170 km/h150 km/hMini +20 km/h
TrækFWDFWD—
Praktiske egenskaber
Vægt ↓1710 kg1529 kgRenault −181 kg
Bagagerum300 l420 lRenault +120 l
V2L (ekstern strøm)NejJakun Renault
Længde4079 mm4140 mmRenault +61 mm
Bredde1754 mm1810 mmRenault +56 mm
Højde1514 mm1570 mmRenault +56 mm
Akseafstand2606 mm2620 mmRenault +14 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

Mini Aceman

Omkostning pr. 100 km4,5
Pr. måned56
Pr. år675

Renault 4 E-Tech

Omkostning pr. 100 km4,53
Pr. måned57
Pr. år679

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

Mini Aceman

Renault 4 E-Tech

Andre sammenligninger i denne klasse: Crossover / SUV, segment B

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?

Kun Renault 4 E-Tech — dens batteri på 52 kWh fungerer som strømkilde. Mini Aceman med 49,2 kWh tilbyder ikke dette.

Hvilken er mest kraftfuld — Mini Aceman eller Renault 4 E-Tech?

Mini Aceman er stærkere: 218 hk mod 150 hk for Renault 4 E-Tech. Forskellen er 68 hk.

Hvilken har det største bagagerum?

Renault 4 E-Tech rummer mere: 420 l mod 300 l i Mini Aceman. Forskellen er 120 l.

Hvilken lader hurtigst?

Mini Aceman accepterer op til 95 kW DC, Renault 4 E-Tech op til 100 kW.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.