Mercedes EQS SUV vs Range Rover Electric
Range Rover Electric fører 5 til 3
Største forskelle: Effekt — Mercedes EQS SUV 360 hk, Range Rover Electric 550 hk · Opladning 10–80% — Mercedes EQS SUV 31 min, Range Rover Electric 22 min · 0–100 km/t — Mercedes EQS SUV 5,8 s, Range Rover Electric 4,5 s.
Mercedes EQS SUV
Mercedes EQS SUV er en elektrisk bil i segmentet F, der tilbyder firehjulstræk og rækkevidde (WLTP) på over 600 km i de fleste konfigurationer.
Range Rover Electric
En elektrisk SUV i segment F, der tilbyder en rækkevidde på 611 km og to forskellige motorvarianter med samme batterikapacitet.
Profil mod markedet: Mercedes EQS SUV vs Range Rover Electric
Mercedes EQS SUV450 4MATIC- Range Rover ElectricEV550
Mercedes EQS SUV eller Range Rover Electric — hvem vinder hvor
Range Rover Electric fører 5 til 3
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmMercedes EQS SUV +2 km
- Batteri kWhRange Rover Electric +10,5 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmMercedes EQS SUV −2 kWh/100 km
- Effekt hkRange Rover Electric +190 hk
- 0–100 km/t ↓ sRange Rover Electric −1,3 s
- Topfart km/hMercedes EQS SUV +10 km/h
- DC-opladning kWMangler data
- AC-opladning kWMangler data
- Opladning ↓ minRange Rover Electric −9 min
- Vægt ↓ kgMangler data
- Bagagerum lRange Rover Electric +88 l
Tekniske data: Mercedes EQS SUV vs Range Rover Electric
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Mercedes EQS SUV450 4MATIC | Range Rover Electric EV550 | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 613 km | 611 km | Mercedes +2 km |
| Batteri | 108 kWh | 118,5 kWh | Range Rover +10,5 kWh |
| Forbrug ↓ | 19,9 kWh/100 km | 21,9 kWh/100 km | Mercedes −2 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 200 kW | — | — |
| AC-opladning | 11 kW | — | — |
| Opladning 10–80% ↓ | 31 min | 22 min | Range Rover −9 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 13,8 km/min | 19,4 km/min | Range Rover +5,6 km/min |
| Spænding | 400 V | 800 V | Range Rover +400 V |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 360 hk | 550 hk | Range Rover +190 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 5,8 s | 4,5 s | Range Rover −1,3 s |
| Topfart | 210 km/h | 200 km/h | Mercedes +10 km/h |
| Træk | AWD | AWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2735 kg | — | — |
| Bagagerum | 645 l | 733 l | Range Rover +88 l |
| Længde | 5125 mm | 5052 mm | Mercedes +73 mm |
| Bredde | 1959 mm | — | — |
| Højde | 1718 mm | 1868 mm | Range Rover +150 mm |
| Akseafstand | 3210 mm | 2997 mm | Mercedes +213 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Mercedes EQS SUV
Range Rover Electric
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Mercedes EQS SUV
Range Rover Electric
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment F
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvorfor har Range Rover Electric et større batteri, men kortere rækkevidde end Mercedes EQS SUV?
Range Rover Electric har 118,5 kWh og kører 611 km, mens Mercedes EQS SUV med sit batteri på 108 kWh kører 613 km. Energiforbruget afgør det: 21,9 mod 19,9 kWh/100 km.
Hvilken er mest kraftfuld — Mercedes EQS SUV eller Range Rover Electric?
Range Rover Electric er stærkere: 550 hk mod 360 hk for Mercedes EQS SUV. Forskellen er 190 hk.
Hvilken har det største bagagerum?
Range Rover Electric rummer mere: 733 l mod 645 l i Mercedes EQS SUV. Forskellen er 88 l.
Hvilken er billigst at køre?
Mercedes EQS SUV bruger mindre strøm: 19,9 kWh/100 km mod 21,9 kWh/100 km i Range Rover Electric. Over 15000 km om året er det en forskel på 300 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.

